България може да остане без семена за пшеница
16:34, 16 юни 15
25
354
Шрифт:
Има опасност институтът да не може да пожъне реколтата си, която осигурява семената, с които се засява голяма част от площите с пшеница у нас.
„Идва жътва, а горивото не е разплатено. Има 400 литра гориво, което се използва за фермата с животни, за да могат те да бъдат нахранени и издоени. Всеки момент се очаква „Енерго про“ „да дръпне шалтера“ на института, тъй като има 150 000 лева неразплатени задължения, обясни директорът. „Няма пари за ремонт на комбайните. Два трактора са ремонтирани, но стоят на паркинг, защото не можем да платим“, допълни той.
Той посочи, че бюджетът на научното звено намалява с всяка година. Тази година за издръжка са отпуснати 761 хил. лева. Неотдавна е направена символична корекция с 35 000 лева. „Ако някой зърнопроизводител в България може да се справи с 35 лева за декар, нека да дойде, ще го направим хабилитиран, може и академик“, коментира Киряков.
В института вървят масови уволнения. От другата седмица започва връчването на предизвестия за съкращаване на 23 души. Това са хора на възраст между 35 и 42 години, полеви работници и лаборанти, които имат опит. Четирима са работещите, които са в предпенсионна възраст и са пожелали да бъдат пенсионирани сега, като получат осем заплати.
Добруджанският земеделски институт обезпечава над 70% от производствените площи от зърнено-житни култури на Република България. Той е създал над 100 сорта зърнено-житни култури. През последните години той предлага на зърнопроизводителите 14 сорта обикновена пшеница, 2 сорта твърда пшеница, 4 сорта тритикале, 1 сорт зимен ечемик, най-новите хибриди слънчоглед, създадени в института през последните години, са: „Сан Лука”, „Марица”, „Яна”, „Алпин”, „Валин”, „Велека”, „Вокил”. Освен това на производителите са предоставени 19 сорта зрял фасул, 13 сорта леща и два сорта нахут.
Добави коментар