Проф. Денков: Научните изследвания ще подпомогнат развитието на страната ни
14:22, 18 юни 15
25
345
Шрифт:
В Русенския университет днес по този повод се събраха представители на образователни институции и бизнес организации да чуят презентациите на лектори от Министерството на образованието и Министерството на икономиката.
В началото на срещата ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. Христо Белоев връчи Кристалния знак на висшето училище на зам.-министър Денков.
„Научните изследвания ще подпомогнат развитието на страната ни и фактът, че толкова хора са се сърбали да чуят новостите по темата е повече от обнадеждаващ“, заяви проф. Николай Денков. Инициативата премина при огромен интерес, като обедини над 200 представители на научната общност и бизнеса, на неправителствени организации и граждани.
По инициатива на МОН в информационната кампания участват и експерти от Министерството на икономиката с допълнителен акцент върху тясната връзка между двете оперативни програми „Наука и образование за интелигентен растеж“ и „Иновации и конкурентоспособност“ по отношение на научните изследвания, технологичното развитие и иновациите.
Лейла Радованова от дирекция „Икономическа политика“ на Министерството на икономиката представи процеса на интелигентна специализация и изпълнението на плана за действие към Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Според документа стратегическата цел до 2020 година е България да премине от „плахи“ към „умерени“ иноватори в Европейския съюз. Класация на Иновационния съюз от 2015 г. Поставя България в групата на „плахите“ иноватори и я нарежда на предпоследно място в ЕС (пред Румъния), но по иновационна динамика заемаме второ място след Латвия. Стратегията е разписала и регионална специализация за всеки от шестте планови региона в България. Северен централен приоритетно ще работи в областите Мехатроника и чисти технологии и Индустрия за здравословен живот и био-технологии.
Албена Мерачева представи Приоритетна ос 1 „Технологично развитие и иновации“ на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ и Приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие“ на ОП НОИР.
През втората част на програмата бяха представени и първите осем операции по приоритетни оси 2 и 3 на ОП НОИР 2014-2020 г., които бяха приети от Комитета за наблюдение по програмата през май. Очаква се очаква да стартират през следващите месеци.
Добави коментар