Над 80 хил. са потенциалните изборни туристи (обновена - снимки)
15:12, 19 юни 15 / Политика
25
442
Шрифт:
„Всички тези хора могат да гласуват по настоящ адрес на вота, ако подадат заявление две седмици преди това, уточни председателят на Управителния съвет на организацията Антоанета Цонева. По думите й увеличението спрямо същия период на 2014 г. е почти двойно – тогава адреса си са сменили над 43 хил. души.
Най-голямо отклонение спрямо предходни периоди има в област Видин – там увеличението е 7 пъти, сочат анализите на института. Следват областите Враца, София област, Кюстендил, Перник, Монтана и др. Единствено в Кърджали новорегистрираните през 2015 са по-малко на брой от 2014 г.
Разбивката по общини пък сочи, че най-малката община в България – Трекляно е рекордьор с увеличение на желаещите да се „заселят“ там – 42 пъти. В Грамада, Видинско, също броят на новорегистрираните нараства над 40 пъти. Там ден по-рано МВР и прокуратурата откриха нарушения при регистрациите и 200 души бяха отписани от новите си адреси.
В някои случаи новорегистрираните дори надвишават броя на жителите в населеното място. Като пример от института посочиха с Падина, Варненско, където новодошлите са 227, а населението по постоянен адрес е 233-ма души.
От института са изяснили и откъде идват „туристите“ - според броя на дерегистрациите – сред тях са Карнобат, Видин Враца, както и с. Житница, Варненско.
Цонева обобщи, че са проследили тенденция, че изборните туристи се разселват от големите центрове към периферията. „Така те добиват по-голяма ефективност, или образно казано увеличават КПД-то си“, посочи Цонева и обясни, че те освен, че ще повлияят на вота за кмет в малкото населено място, едновременно с това пак гласуват и за кмет на общината и за общински съветници.
На въпрос кои партии прибягват до използването на изборни туристи, Цонева посочи, че не са откроили някаква тенденция и по-скоро е очевидно, че кметове от всички партии позволяват подобни регистрации.
Добави коментар