Правилата за безопасност през жътвената кампания припомнят от РД "ПБЗН"– Русе
10:48, 24 юни 15
25
386
Шрифт:
Анализът на дейността по осигуряване на пожарната безопасност през изминалите жътвени кампании показва, че най- чести нарушения констатирани от органите, осъществяващи Държавен противопожарен контрол са:
Използването на непроверена и недопусната до участие в жътвена кампания земеделска техника; липса на необходимите противопожарни уреди в земеделската техника; жътва при неразорани противопожарни ивици; използване на неизправна земеделска техника, както и не на последно място, нарушаване на забраната за палене на стърнища.
С настъпване на етап „восъчна зрялост“ в житните култури, повишаване на високите дневни температури и честите засушавания водят до увеличава опасността от пожари. При възникване на пожари в тези условия горенето се характеризира с голяма скорост на разпространение. Това означава, че всяко запалване може да обхване големи площи от реколтата и да унищожи селскостопански машини.
Не са редки и случаите, когато пожари в сухи треви и стърнища обхващат горски масиви и полезащитни пояси, или намиращи се в непосредствена близост сгради. Поради това юридическите и физическите лица, осъществяващи дейности в земеделските земи, при започване на жътвата трябва да предприемат необходимите мерки за направа на противопожарни ивици покрай горски насаждения;
Сметища, пчелини, гробищни паркове, автомобилни пътища от републиканската и общинската пътна мрежа, както и от огради на газоразпределителни и катодни станции, кранови възли и съоръжения на магистралните газопроводи, газостанции, бензиностанции и други обекти.
Много често се пренебрегва забраната за палене на стърнища, сухи треви, слогове и крайпътни ивици. Наред с възникването на пожари обаче съществува опасност и от задимяване на пътища, с което се създава непосредствена предпоставка за пътнотранспортни произшествия, съобщават още от Областната дирекция на МВР.
Всички юридическите и физическите лица, които извършват дейности в земеделските земи са длъжни да предприемат мерки за осигуряване на пожарната безопасност преди и по време на жътвената кампания, спазвайки изискванията на Наредба № 8121з-968 от 10 декември 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при извършване на дейности в земеделските земи.
Необходимо е за опазване на земеделските земи от пожари електроснабдителните, електроразпределителните и газоснабдителните дружества да извършват проверка на линейните си обекти, преминаващи през масиви с житни култури за спазване на изискванията. Също така органите стопанисващи пътищата и железопътните трасета, преминаващи през и/или покрай житни посеви, да поддържат почистен сервитута на пътя и ж.п. трасето.
Проведени са срещи с представители на местната изпълнителна власт, Контролно-техническа инспекция, Държавен фонд „Земеделие”, Областна дирекция „Земеделие” - Русе и други за организация на съвместни действия по време на кампанията.
Пожарникарите призовават стопаните на земеделски земи, физическите и юридически лица, имащи пряко и косвено отношение към жътвената кампания, към по-висока отговорност при изпълнение на дейности в близост или в житните масиви за недопускане възникването на пожари в тях, както и да спазват правилата, свързани с противопожарната безопасност през жътвената кампания:
Не паркирайте превозни средства и не оставяйте такива да нощуват в близост до посевите или до вече складиран фураж, не палете огън и не използвайте открити огнеизточници в близост до житни масиви, и в района на площадките и складовете за зърно и фураж.
Спазвайте поставените предупредителни и забранителни знаци покрай посевите през периода от восъчна зрелост до прибиране на реколтата. Не използвайте огнестрелно оръжие и сигнални ракети в района на неожънати масиви и фуражните площадки. Спазвайте правилата за пожарна безопасност при извършване на земеделска и друга дейност.
Не допускайте паленето на открит огън и тютюнопушене в посевите, площадките за зърно, складовете за фураж и до вече ожънати масиви, и по-малко от 50 метра до тях. Абсолютно е забранено паленето на стърнищата след прибиране на реколтата.
Поддържайте в изправност използваната от вас техника, като не създавате условия за възникване и разпространение на пожар в съседни земи, гори, съоръжения и обекти. Сигнализирайте съответните държавни органи при нарушение правилата за пожарна безопасност от граждани и лица, от ведомства и организации, работещи в близост до посеви, площадки за съхранение на зърно и складове за фураж.
При пожар веднага съобщете на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, като съобщите по възможност най-точно местоположението на пожара. Обажданията на този телефон са безплатни и по мобилните телефони. Припомнете си за забелязано от вас човешко присъствие в района на пожара – хора, облекло, моторни превозни средства.
Ако разполагате с подръчни средства и необходимите умения за това, можете да се опитате да гасите пожара. Изчакайте пристигането на пожарникарите, които разполагат с необходимото оборудване и опит, и им окажете нужното съдействие, съобщават още от Областната дирекция на МВР- Русе.
Добави коментар