Юристи, журналисти и общественици с подписка срещу разполагането на военна техника на НАТО у нас
20:05, 25 юни 15 / Политика
25
519
Шрифт:
Припомняме Ви, че преди броени дни министърът на отбраната на САЩ Аш Картър съобщи, че щатите ще разположат танкове, артилерия и друга военна техника в Източна и Централна Европа. По този начин САЩ цели да успокои страните от НАТО, притеснени от руската интервенция в Украйна, се посочва в мотивите военния министър.
„Точно сега е времето и мястото – при това положение и геополитическа ситуация, да изискаме чрез такава подписка от властта да не постъпва по начина, по който постъпва в момента – с лъжи, криеници и абсолютно премълчаване на истината“, обясни Симов.
По думите му целта е да се гарантира някаква последователност на политиката и „да се види един път завинаги“ отношението на българския народ към разполагането на военни части и чуждо тежко въоръжение на наша територия.
Комитетът е бил сформиран вчера и от тази сутрин е започнало събирането на подписи. Към настоящият момент са изпратени бланки на желаещи граждани, които като „апостоли“ да съберат подписите. „Утре Борислав Цеков ще има първите данни за това колко са събрани до момента“, поясни журналистът.
Подписката ще бъдат изпратени до Народното събрание, Министерски съвет, президентството и до всяка институция, която има отношение по темата.
"Тя трябва да бъде сложена на бюрото на министъра на отбрана Николай Ненчев, от когото прозитекоха повечето проблеми. Трябва да се озове и на бюрото на министъра на външните работи Даниел Митов, който също се държи като служител на друго правителство. Нека те да видят какво мислят хората и да видим как след това ще говорят лъжи“, категоричен е Симов.
Относно желанието на прибалтийските държави да бъде разположена техника на територията им за превенция от евентуална ескалация на напрежение журналистът каза, че има една основна разлика между всички останали държави и България.
Според него всички прибалтийски държави, в които ще бъде разполагана военна техника, делят обща граница с Русия. „Ние такава нямаме и нещо повече - исторически ситуацията у нас е такава, че българите, независимо от внушенията, не вижда в лицето на Москва агресор или опасност“, убеден е Симов.
Попитан дали техниката не трябва да се приема като превенция от ескалация на напрежението, журналистът отговори с няколко въпроса. „Превенция от какво? От какво ще ни пазят? Защо България трябва да води политика, която ще доведе до ескалация на напрежение, за да може техниката след това да ни пази от евентуален конфликт?“
По думите на Александър Симов България трябва да води друг тип политика. Никой не казвал, че трябва да напуснем НАТО и ЕС, а че в рамките на тези обединения, ние можем да имаме своята различна политика.
Организаторите на подписката не са си поставили за цел да бъдат събран определен брой подписи, а просто да се даде възможност на гражданите да кажат своята дума. „Успех би бил дебатът да се превърне в обществен, а да не се води от анализатори, които говорят едно и също“, допълни журналистът.
Ето и текста на призива на инициативния комитет:
Уважаеми граждани на България!
В днешните сложни и тревожни времена, когато на международната арена се разгаря остро противопоставяне и даже започна нова надпревара във въоръжаването, сме изправени пред един общ дълг: Да не допуснем превръщането на България в плацдарм за уреждане на чужди геополитически цели и домогвания, от което биха пострадали дългосрочните национални интереси.
Да опазим нашата Родина от въвличане във враждебни действия срещу други държави и да не допускаме тайни споразумения в такава насока. Да предотвратим превръщането на страната ни в мишена било на ответните мерки на други държави, било на ислямския тероризъм. Ние разбираме суверенната позиция на други държави, които имат свои опасения и напрежения в отношенията с Русия.
Но сме категорични, че и те трябва да уважават суверенните интереси на България. Националната сигурност на нашата страна не е заплашена нито пряко, нито косвено от Руската федерация. Затова нищо не налага разполагане на чуждестранни военни контингенти на българска територия. Подобни действия, съвсем естествено, могат да предизвикат ответна защитна реакция и биха довели до нежелано влошаване на традиционно добрите двустранни отношения между България и Русия.
Нещо повече разполагането на чужд военен контингент у нас би могло да превърне страната ни наистина във „фронтова държава“ и по отношение на ислямския тероризъм. В условията на икономическа криза, подобни действия биха се отразили неблагоприятно и върху туристическата индустрия и чуждестранните инвестиции. Членството в НАТО не означава безропотно изпълнение на чужди геополитически цели и задачи. Над всичко трябва да е националния интерес и уважението към достойнството на българския народ и суверенитета на България.
Ето защо, ние участниците в настоящата подписка, се обръщаме към българските власти – към Народното събрание и Министерския съвет – с категорично настояване: Да не се допуска разполагане на чуждестранни тежки въоръжения и войскови части на територията на България, които са насочени към други държави.
Призоваваме всички наши съграждани, които споделят тази позиция, независимо от политически и други различия, да се присъединят към нея, полагайки подпис в Националната гражданска инициатива, която ще бъде внесена в парламента и правителството.
БОРИСЛАВ ЦЕКОВ, юрист
АЛЕКСАНДЪР СИМОВ, журналист
ПЕТЪР КИЧАШКИ, юрист
РУМЕН ПЕТКОВ, главен редактор на „Поглед.инфо“
ГЕОРГИ ДРЕНЧЕВ, предприемач
ЕЛЕНКО БОЖКОВ, депутат в VII Велико народно събрание
ИВО ИНДЖОВ, политолог
ЗДРАВКА КРЪСТЕВА, юрист
АНГЕЛ ГАДЖЕВ, граждански активист
ОРЛИН ИВАНОВ, общественик
РОСЕН ГЕОРГИЕВ, юрист
Добави коментар