БХК: Мъж е пребит от седем полицаи при арест в Добрич
08:23, 30 юли 15
25
911
Шрифт:
Това е един от многобройните случаи на полицейско насилие, регистрирани от Български хелзинкски комитет (БХК), посочен в разпространено прессъобщение. От него обаче не става ясно с каква давност е случаят и дали за него са сезирани правораздавателните органи в Добрич.
Данните са от най-мащабното изследване на БХК за полицейско насилие, проведено в 29 места за лишаване от свобода, където са анкетирани 1 691 затворници. Изследването регистрира тревожно голям мащаб на полицейско насилие при задържане на лица, заподозрени в извършване на престъпления.
Според него, общо 27,6% от всички интервюирани лишени от свобода са били жертва на физическо насилие при арестуване или при отвеждането им в полицейско управление или и в двата случая. Още по-висок е делът на жертвите спрямо тези, лишени от свобода, които са били арестувани – 32,8%, сочат от БХК.
В повечето от случаите – при арест и в полицейското управление – насилените лица са били с белезници, като в част от тези случаи белезниците са използвани и като средство за малтретиране. Не е регистриран нито един случай, в който полицай да е отреагирал в опит да възпре насилие над задържани лица от страна на други полицейски служители.
Докато в някои случаи по време на задържане законът допуска употреба на сила, вътре в полицейското управление това е абсолютно недопустимо и е грубо нарушение както на Закона за МВР, така и на Наказателния кодекс. В голяма част от случаите насилието, на което се подлагат задържаните, може да бъде квалифицирано като изтезание.
Реакция спрямо насилието от страна на полицейските служители е регистрирана сред медицинските лица в местата за задържане, линейките на Бърза помощ и болниците, в които са отвеждани пострадалите. Медицинските служители се възмущават, възпрепятстват или реагират на такова насилие, но в повечето случаи не регистрират инцидентите в официален документ.
Чуждите граждани са тези, които най-често свидетелстват за полицейско насилие при арестуването им – 27,3%. Ромите са тези, които най-често стават жертви на физическо насилие при задържане вътре в полицейското управление – 27.2%, като разликата с останалите етнически групи е значителна: българи – 16,6%, етнически турци – 15,5% и чужденци - 14.7%. Ромите са и с най-висок процент – 10%, спрямо останалите етнически групи, които са ставали свидетели на физическо насилие върху други задържани в полицейските управления.
Изключително тревожно е, че рискът от малтретиране при непълнолетни лица, задържани от полицията, както при задържането, така и по време на последващия разпит вътре в полицейското управление, е значително по-висок в сравнение с този при възрастните.
Последни новини

„Последен изход: Наследството“ – новата глава от култовата поредица вече е част от Видеотеката на A1 ТВ
11:29, 01 юли 25 / А1
Недопустимо ли е предложението за отмяна на решенията за образуване на Карандила и Даулите в селищни образувания?
13:05, 30 юни 25 / Регионални новини
Уимбълдън, където традицията среща модернизма и технологиите
17:02, 27 юни 25 / Свят
А1 е любимата марка на българските потребители в категория "Телекомуникации" за седма поредна година
14:26, 26 юни 25 / А1Избрани новини

Новият стар расизъм
15:30, 01 юли 25 / Idealisti
Целта оправда средствата
06:35, 30 юни 25 / Idealisti
От легенда до сянка, в клетката на собствената си слава
07:05, 29 юни 25 / Idealisti
Добави коментар