Кметът Милев се отчете
15:12, 17 сеп 15 / Политика
25
405
Шрифт:
„Общинска инфраструктура в пълен обем не се променя за 4 години, но ако през 2011 г. Сливен влизаше в новините с трагичното състояние на улиците, със спрените европейски проекти и с рамковите споразумения, днес и скептичните виждат промяната. След провала на първия воден цикъл, успяхме да договорим ново финансиране за подмяна на ВиК мрежа и настилки. Асфалтирахме 22 километра улици по този проект. Отделно се направи ремонт на центъра, отвори се една изцяло нова улица до общината, кръговото кръстовище, парк „Юнак“, туристически обект на „Туида“, както и по-малки обекти“, каза още кметът на Сливен инж. Кольо Милев на последна за мандата пресконференция.
„Проблеми има. И сега много неща трябва да се правят, да се променят, но сравнено с позициите, от които тръгнахме преди 4 години, промяната е видима“, каза още кметът. По думите му най-много усилия са отишли в инфраструктурните проекти, защото без нормални улици и движение, не може да се привлече нито бизнес, нито да се задържат хората.
„Можеше да се ограничим в издръжката и в плащането на стари дългове, в някой належащ ремонт, за да не товарим общината и със самоучастие по проектите. Но държа на политиката да се инвестира и в по-малки неща като площадките, игрищата, подобрения по квартали, чешмите в града“.
Милев очаква, че следващите 4 години в общината нещата ще бъдат по-лесни и предвидими, а основните усилия на общината вече трябва да бъдат насочени в кварталите и селата.
Готова е и инвестиционната програма за новия програмен период на ОП „Региони в растеж“. В бюджета от 26 млн. лв. по програмата за Сливен се внасят проекти за подмяната на градския транспорт, за изграждането на пътен възел на „Розова градина“, за благоустрояването на „Хамам баир” и поречието на р. Асеновска, за основните ремонти на зала „Сирак Скитник”, пет детски градини и др.
Подписани са и договори за три и половина милиона лева - с Българо-швейцарска програма за сътрудничество за строеж на детска градина и за 4 проекта по програма „Красива България“ за енергийна ефективност на обществени сгради.
Добави коментар