Бежанците у нас не са жертва на трафик на хора
15:32, 17 сеп 15 / Политика
25
505
Шрифт:
“Лицата, търсещи убежище, са най-уязвими за трафика на хора“, отбеляза тя и допълни, че половината държави-членки на Европейския съюз (ЕС) подават информация за трафик на мигранти. Кунева припомни, че през 2012 г. и 2013 г. са проведени съвместни успешни акции между България и Германия, както и с Австрия, при които са разбити канали за трафик на хора.
По нейните думи за справянето с бежанската криза е необходима повече солидарност от всякога, което означава равномерно разпределение на тежестта, защото „асиметричността доведе до големи струпвания от хора в страни с нестабилни икономики“. Кунева каза още, че трябва да подадем ръка на хората, чийто живот е застрашен, но поясни, че няма как да отворим вратата за всички, защото икономическата стабилност на страната няма да издържи. Тя отбеляза, че нито една от страните-членки на ЕС не може да се справи сама с проблема.
„Друг изход освен повече и единна Европа, аз лично не виждам“, каза тя и допълни, че ЕС трябва да действа много по-бързо.
Шенген е по-необходим от всякога на България, защото ще изиграе ключова роля при справянето с бежанците, коментира вицепремиерът и обясни, че България има нужда от Шенген, защото само като пълноправен член ще може да има достъп до всички инструменти, които той предлага. Страната ни също играе важна роля, защото е външна граница на ЕС, допълни тя.
Задържаните мигранти на територията на България през последните 6 месеца са близо 19 000 души, като Държавната агенция за бежанците (ДАБ) е издала 3700 статуса за бежанци. Това каза зам.-министърът на вътрешните работи Филип Гунев, който също присъстваше на дискусията за бежанската криза в Европа.
Той отбеляза, че различното в ситуацията от предходни години е, че регистрираните бежанци у нас не желаят да останат тук. Към края на месец август от 14 600 души, които са предадени в центровете на ДАБ, над 13 000 са ги напуснали, като в агенцията досега има издадени около 3700 статуса за бежанци, коментира Гунев. Зам.министърът каза още, че квотите за бежанци, които се предлага от Европейската комисия отразяват някаква реалност в държавите-членки и капацитета им да приемат бежанци. Гунев смята, че от 25 000 души, които през тази година ще преминат през България, едва няколкостотин ще останат.
Според първият зам.-председател на шведския парламент Тобиас Билстрьом Европа има нужда от обща политика за сигурността, която да се справя с бедността и с конфликтите.
„Трябва да осигурим по-добри условия за търговия и развитие“, каза той и допълни, че сигурността и хуманитарната помощ трябва да са по-близко до проблема, особено в държави, към които са насочени миграционните потоци.
Билстрьом каза още, че страни като България и Швеция имат право да искат помощ от ЕС, а също така да бъде изготвен списък с безопасни страни, което ще позволи за отправянето на бежанците към тях.
Добави коментар