Земеделското и екоминистерството обраха антинаградите на „достъп до информация“
17:12, 28 сеп 15
25
529
Шрифт:
Честването на деня се проведе в Дома на Европа. Сред почетните гости на събитието бяха омбудсмантът Константин Пенчев и зам.-министърът на отбраната Орхан Исмаилов.
Катедории, награди и антинагради
Три вида статуетки бяха раздадени – „златен ключ“, „златен катинар“ и "златен вързан ключ“, като бяха разпределени в шест категории:
„Гражданин, най-активно използвал правото си на информация“;
„Неправителствена организация, най-активно упражнявала правото си на достъп до информация“;
„Най-добра журналистическа кампания, свързана с правото на достъп до информация“;
„Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за гражданите“;
„Институция, която не изпълнява задълженията си по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и нарушава правата на гражданите“;
„Най-абсурден и/или смешен случай за достъп до информация“.
Големите победители
"Златен ключ" за най-активен гражданин получи Милен Чавров за системното и последователно упражняване на ЗДОИ за подобряване на разбирането на болестта СПИН у нас и за защита правата на хората, живеещи с ХИВ в България.
Награда за най-активно НПО грабна Гражданската инициатива „Да спасим Кара дере“. Отличието на организацията е за работата ѝ по разкритото планирано застрояване на Кара дере.
Разследващ журналист на годината е Здравка Маслянкова от в. „Янтра днес“. Тя получи "златен ключ" за разследването „Хлорна бомба цъка в Горна Оряховица“, след която бе спряно изграждането на завод за хлор в града.
Министерството на отбрана получи награда за най-отговорна институция, която работи за прогресивно подобряващата се активна прозрачност на институцията.
Златен катинар за неизпълнение на задълженията си по ЗДОИ отиде в министерството на Теменужка Петкова – МЗХ.
Колежката ѝ Ивелина Василева от МОСВ също бе уважена от фондацията със „завързан ключ“ за отказа ѝ да предоставя конкретни документи. За преразказ на такива текстове от екоминистерството искали баснословни такси.
Посланията на гостите към правото ни да знаем
Омбудсманът Константин Пенчев сподели, че 12 години работи с Програма „Достъп до информация“ - в началото като председател на Висшия апелативен съд (ВАС), а по-късно и като омбудсман.
„В България има много неправителствени организации и това е нормално. Програмата „Достъп до информация“ е една многото значими и авторитетни организация, която вече 12 години активно участва в усъвършенстването на законодателството. Тя активно участва чрез своите адвокати в предизвикването и създаването на съдебна практика“, посочи Пенчев.
По думите му фондацията последователно, твърдо и настъпателно е приучила както администрацията да изпълнява своите задължения, така и гражданите да свикнат с мисълта, че те имат право на информация.
История на Международния ден на правото да знам
На 28 септември отбелязваме празничния Ден на правото да знам. Идея за създаването му е възникнала в България през 2002 година по време на една международна среща. Навсякъде по света отбелязването протича по различен начин – чрез подаването на много заявления за достъп до информация, с конференции, обучения, някъде с театрални постановки, рок концерти и др.
Добави коментар