Велико Търново вече разполага със съвременна система за управление на отпадъците
10:01, 29 дек 15
25
480
Шрифт:
Инсталацията ще обслужва шест общини – Велико Търново, Горна Оряховица, Елена, Лясковец, Златарица и Стражица. Регионалната система за управление на отпадъците е създадена по европейски проект, финансиран с над 33,2 милиона лева по оперативна програма „Околна среда 2007-2013”. В момента приемателна комисия работи по издаването на Акт 15.
Характеристиките на депото бяха представени по време на заключителна пресконференция, която бе водена от ръководителя на проекта Зорница Кънчева-Миладинова, началник на отдел „Околна среда” в Община Велико Търново.
По време на брифинга стана ясно, че системата за управление на отпадъците отговаря на съвременните европейски практики, като е изграден пълен цикъл за обработка на сметта и са включени всички възможни сепаратори.
Същите характеристики имат единствено съоръженията в София, подчерта Зорница Кънчева-Миладинова. След като системата заработи, тя ще ограничи до голяма степен вредното въздействие върху атмосферния въздух, почвите и водите и ще повиши качеството на живот в целия Великотърновски регион.
53 000 тона е годишното количеството битови отпадъци, които може да поеме първата от трите клетки за депониране. Реално очакваните постъпления от шестте общини обаче са с обем за около половината от тази стойност. Експлоатационният период на клетката е 15-годишен. Тройна мембрана ще предпазва почвата и подпочвените води от замърсяване.
Цялата инсталация се простира върху площ от 165 декара. Регионалната система за управление на отпадъците разполага със сепарираща и компостираща инсталации, пречиствателна станция, както и с площадка за механично третиране на отпадъците по съвременни технологии. Депото ще обслужва 175 хиляди души от общините Велико Търново, Горна Оряховица, Лясковец, Елена, Златарица и Стражица, обединени в Сдружение „За чисти селища”.
Проектът за депото за битови отпадъци е създаден изцяло наново в края на 2013 г. от екипа на кмета на старата столица Даниел Панов, в партньорство със специалисти от останалите пет общини. Одобрен е в началото на 2014 г., а по реализацията са работили общо 12 изпълнители. Вече са проведени процедурите по определяне на оператор – системата ще бъде управлявана от четири български фирми.
Старото сметище в с. Шереметя ще бъде рекултивирано, а за целта се очаква осигуряване на достъп до европейско финансиране. Прогнозната стойност на този проект е за около 4 милиона лева.
Добави коментар