Политкоректност: 500 години сме „съжителствали“ с турците
17:45, 26 яну 16
25
426
Шрифт:
Когато новата учебна програма влезе в сила, шестокласниците ще учат за устройството на Османската империя, както и за мястото на българите в системата на османската държава.
От екипа на министъра се оправдаха, че не работят с понятия в плановете, а издателите на учебниците ще решат дали да използват владичество или робство.
"Има политическа система на Османската империя, което означава, че характеристиката на тази политическа система ще я даде науката. В последно време в историческото пространство, мисля, че отдавна затворихме един спор - присъствие, робство и така нататък и се наложи един термин, който се използва - владичество. Това е начинът, който най-лесно може да обясни управлението на чужд владетел по българските земи. Произходът е гръцки - игемон, владетел и от там иго и "Под игото", каза експертът Радостина Николова.
От думите й стана ясно, че ако учениците използват думата „робство“ това няма да се отрази негативно на оценките им.
Евгения Костадинова, директор на дирекция "Образователни програми и образователна интеграция" в МОН, пък заяви, че не е работа на министерството да коментира научната достоверност на дадено събитие и учените трябвало да кщажат дали е робство или владичество.
Публикуваните до момента нови учебни програми докараха куп критики на министерството. От обучението по българска литература, например, отпадат около 30 произведения.
Добави коментар