Ако антикорупционният закон не мине, отиваме на избори, закани се Зеленогорски (обновена)
14:36, 09 фев 16 / Политика
25
341
Шрифт:
"Това е мое лично становище. Обществото няма да търпи това. Трябват мощни мерки за борбата с корупцията. Законът за антикорупция днес беше внесен в изпълнителния съвет на РБ, но поради темата с отбраната не ни стигна времето. Той е факт, имаме в рамките на управляващото мнозинство да обсъдим заедно законопроекта, за да може той да мине максимално бързо на първо и второ четене", обясни Зеленогорски. Той подчерта, че това е една от червените линии, която показва дали биха останали или не.
"Това, че Меглена Кунева е министър на образованието, не означава, че ще намалим натиска по отношение на антикорупцията. Ако колегите от АБВ не искат да се борим с корупцията, нека да обяснят на своите избиратели защо не го искат", заяви още Зеленогорски по темата с борбата с корупцията.
Новото коалиционно споразумение
"Възложили сме на групата по преговорите до края на следващата седмица да положат усилия да приключат преговорите с ГЕРБ и да подпишем документа", добави Зеленогорски. Веселин Пенев, който е част от преговорния екип на Реформаторския блок допълни, че текстовете и сроковете са почти на път да бъдат финализирани.
"Почти убеден съм, че може би най-късно следващта седмица документът като краен текст ще бъде финализиран и подписан", увери Пенев.
Зеленогорски допълни, че утре предстои заседание на Съвета за развитие в Министерски съвет. "Това е форматът, който включва ръководствата на парламентарните групи от мнозинството и всички министри. Ръководи се от Румяна Бъчварова. Ще обсъдим дълъг дневен ред. Едната от точките, които днес обсъдихме, е оценката на работата на правителството и министрите. Дали сме си срок след подписването на меморандума да се направи оценка министерство по министерство", поясни Зеленогорски.
"Ще предложим да отпадне и точката, предложена от Патриотичния фронт за дискусията за концесията в Банско. Нямаме достъчна готовност за концесионния договор в Банско. Другите точки са обсъждане на предложенията на Бъчварова за реформа в МВР, обсъждане на предложението на министър Ненчев по програмата за развитието на отбранителната ни стратегия. Имаме точка за промени в Закона за администрацията. Няма заложена точка в дневния ред по темата за българската кандидатура за генерален секретар на ООН", обясни още Найден Зеленогорски.
По темата за срещата на Бойко Борисов с българите в Лондон, той заяви, че не е бил в Лондон, а е обикалял плевенския район. "Не мога да оценявам нещо, на което не съм бил", подчерта Зеленогорски.
Конфликтът между Николай Ненчев и Орхан Исмаилов във военното министерство
"За мен няма драма. Имахме дълъг разговор по тази тема. Това, което се разбрахме е след като Ненчев се прибере от посещението си в чужбина, в рамките на екипа му ще продължат дискусията си. Не смятам, че има драматичен момент, който трябва да ни притеснява", успокои Зеленогорски.
ДСБ в опозиция, но подкрепяща министри = алогизъм
"Колегите от ДСБ казаха, че са в опозиция, но в същото време подкрепят усилията на Министерството на здравеопазването, на отбраната и на външните работи. Смятат, че там нещата вървят добре. Ако приемем условно, че обявим в момента, че излизаме опозиция, това означава, че поне двама от тези трима министри няма да бъдат министри. Има един алогизъм в тази стратегия - в опозиция си, но подкрепяш част от управлението", коментира Зеленогорски.
Той допълни, че линията им е това дали се правят полезни реформи или не. "Ако се окаже, че в рамките в края на този политически сезон, меморандумът покаже, че не сме напреднали, очевидно е, че достигаме една тънка линия, която се доближава част от нас да преосмислят участието си в мнозинството", отбеляза Зеленогорски.
Ответният удар на Реформаторския блок към АБВ за укриване на приходи
Депутатът от Реформаторския блок Димитър Танев заяви, че категорично отхвърлят твърденията на Румен Петков за укрити приходи в отчетите на блока. "Това е груба политическа спекулация, тъй като отчетът е публичен и в него много ясно се вижда какъв е източникът на средства за финансиране. Става въпрос за счетоводна грешка, а не за укрити приходи. Изключително ясно се вижда от кого и от къде идват парите. Това внушение, което беше допуснато в една от медиите, е изключително спекулативно и не отговаря на истината", аргументира се Танев.
По думите му, става въпрос за 78 000 лева, които от ДСБ са постъпили в сметката на коалицията, но в отчета, който са подали, са посочили грешно число - 3100. "Просто е сгрешено и са написали 3100. От гледна точка на самия отчет и прозрачност, средствата постъпват по сметка под наблюдение на Сметната палата", каза още Димитър Танев.
Добави коментар