Отложиха решението за барелефа на поета Иван Пейчев в Шумен
15:57, 09 фев 16 / Култура
25
678
Шрифт:
В конкурсът на Общината за създаване на паметен знак на твореца, по повод 100 години от неговото рождение, участваха два творчески екипа – художникът Валерий Желязков с арх. Варели Колев и скулпторът доц. Младен Младенов с арх. Никола Лалев.
Председател на журито по избора на предложение бе главният архитект на Общината Диана Стефанова, а в състава на комисията влизат литературният критик Иван Карадочев, председателят на Дружеството на писателите в Шумен Антонин Горчев, скулптурите Альоша Кафеджийски и Пламен Аврамов от Съюза на българските художници.
Журито единодушно прие доводите на Иван Карадочев, че с проектите за барелефа на Иван Пейчев трябва да се запознаят и неговите наследници, дъщеря му Антоанета Пейчева и синът му Петър Пейчев, като тяхното мнение също бъде взето предвид при избора.
Както по време на общественото обсъждане на предложенията и този път становищата се разделиха на две. Пламен Аврамов предпочете проекта на доц. Младен Младенов като по-завършен и ситуиран в по-поетично пространство и с повече дълбочина при извайването на образа.
Альоша Кафеджийски обаче изказа мнение, че предложението на екипа Валерий Желязков, Валери Колев е по-модерно и разчупено, за разлика от композицията на доц. Младен Младенов, която е издържана в класически стил. Кафеджийски отправи критики и към двамата автори за лика на поета. “И двата образа са повърхностни и не изразяват експресивността характерна за твореца. В крайна сметка Иван Пейчев е един от най-големите български поети на 70 години на ХХ век”, коментира Кафеджийски.
При представяне на предложението Валерий Желязков обяви, че се е съобразил с препоръката за промяна на мястото на паметника. По задание той трябва да е в тревната площ в страни от градската библиотека, а първоначално творческият тандем представи композиция ситуирана на първата площадка на стъпалата към библиотеката.
Художникът Валерий Желязков и арх. Валери Колев предлагат паметникът да представлява огънат метален лист – символизиращ корабно платно, на който да се постави бронзовия образ на поета. С букви също от бронз да се изпишат части от текстове на твореца. Височината на композицията е около 2.3 метра, а големината на образа близо 40 сантиметра.
Срещу този проект доц. Младен Младенов и арх. Никола Лалев предлагат постамент с остри и строги геометрични форми от кафеникавия камък риолит. Бронзовият лик на Иван Пейчев е ориентиран към театъра, което подчертава връзката на твореца с българската драматургия (Иван Пейчев е автор и на няколко пиеси), поставяне на пейка в пространството на паметника е също част от предложението на доц. Младенов и арх. Никола Лалев. На каменния постамент също с бронзови букви ще се изпишат строфи от стихове на поета. Височината на паметника е около 2.6 метра.
Иван Карадочев изрази мнение, че паметникът и пространството около него трябва да се превърнат в култово място на поезията за младите хора в Шумен.
Альоша Кафеджийски призова двата творчески екипа за повече въображение. Конкретно на художниците препоръча образа на Иван Пейчев да изразява повече живот и експресия.
Двата екипа имат възможност да коригират предложенията си до края на март, когато окончателно ще бъде избрано от предложенията.
Добави коментар