Диков на изпроводяк - НДК и министрите да се отопляват от минералните извори на София

16:06, 09 фев 16 25 399 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Да се изгради система за отопление, като се използват минералните извори на София. Това предлага анализ на Направлението по архитектура и градоустройство представен днес в общинската комисия по околна среда. Идеята е водата от минералния извор при Халите да бъде използвана за отоплението на административните сгради в района, сред които е и тази на Министерския съвет. В сметките влиза и Националният дворец на културата.

Предложението е част от доклад, изготвен от главния архитект Петър Диков, който утре напуска поста си, заради изтичане на мандата. Докладът представлява отчет за стопанисването на 8-те находища на минерална вода на територията на София, което е предоставено на общината от Министерството на околната среда и водите преди 5 години. Договорът между общината и министерството е за 25 години, като на всеки 5 столичното кметство трябва да отчита какво е свършено от задълженията в документа.

8-те находища на минерална вода, за които общината се грижи, са в „Овча купел“, Баталова воденица, „Лозенец“, Панчарево, Железница, „Свобода“, „Надежда“ и в сърцето на града при Централните хали.

Вносителят на доклада Петър Диков не се яви, за да го представи пред общинарите. Вместо него дойде друг архитект от направлението – Бойка Къдрева.

„За тези пет години са проведени анализи и проучвания, с които се е окачествило състоянието на находищата, дебита на водата и състоянието на съоръженията. Издадена е балнеологичната оценка за периодичното разрешение на експлоатацията им“, обясни тя.

Къдрева добави, че десетки анализи на водата са показали, че геотермалните води могат спокойно да се ползват за отопление. Освен в централната част на града, анализите показвали, че и термалният извор в „Надежда“ може да бъде оползотворен за отопление на училищата и детските градини в района. Къдрева обаче допълни, че предстои да се види дали дебитът на водата е достатъчен, за да може това да се случи.

Общинският съветник от Реформаторския блок Радослав Абрашев заяви, че не е много съгласен с доклада, тъй като от пет години насам „той е един и същ“.

„Минералните извори трябва да се използват като минерални, а не като геотермални, за това не мисля, че водите трябва да се използват за отопление. Тази вода има толкова много лечебни свойства, а ние искаме да я похабим за отопление. Освен това, не вярвам че идеята е достатъчно ефективна“, обясни той.

От своя страна, Николай Стойнев от ГЕРБ отвърна, че е истина, че до сега не е намерено решение как най-пълноценно да се използва минералната водата на столицата.

„През годините имаше проект за концесия на Централната градска баня. Той обаче не се реализира, защото необходимото финансиране е изключително високо, а там няма как да се построи хотел например, за да има възвръщаемост“, даде пример Стойнев.

Той отбеляза, че през годините са водени разговори да се възстанови банята в "Овча купел" по искане на хората, но всичко все още е на идейно ниво. Стойнев даде пример и с идеята за изграждане на аквапарк в Чепинци, където също има извори с минерална вода.

"Имаме изявен инвеститорски интерес, само че там се говори за смесено дружество. Това обаче всички заем, че не добра форма на управление, защото видяхме какво се случи с басейна "Мария Луиза". С басейна „Спартак“ положението е същото – земята е на друг собственик, а сградата е наша“, посочи общинският съветник.

Архитект Бойка Къдрева обаче отново повтори, че според направените анализи водата трябва да се оползотвори оптимално и трябва да се прецени каква част от нея за какво може да се използва.

Общинарите приеха и доклад за създаване на тарифа на ползване на минералната вода, която обаче не се отнася за хората, които си наливат от обществените чешми. Става въпрос за тарифа, в която има „мотивирано избрани цени, с които общината да провежда своите политики за управление на минералната вода“.

„Таксите са две - еднократна такса при подаване на заявлението за ползване от страна на хотели, предприятия или други дружества, а другата такса е изчислена на литър за водоползване. Колегите са направили анализ на таксите от общините в България и нашите са съобразени с тях“, посочи Къдрева

По думите ѝ тарифата за лечебни заведения, които предвиждат да ползват минерална вода с лечебни цели ще бъде значително по-ниска. Цените обаче не бяха представени.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама