ЕК не може да се намеси по случая с блокадата на българо-гръцката граница
18:52, 09 фев 16 / Свят
25
288
Шрифт:
Наказателните процедури, предвидени в европейското законодателство, изискват предприемане на стандартните последователни стъпки, преди въпросът да бъде предаден на Съда на ЕС, коментира говорител на ЕК. Институцията обаче не е взимала такова решение.
Свободното движение на стоки е основен принцип на вътрешния пазар. При особени и извънредни случаи (като демонстрации и ремонт на пътища) някои цели могат да получат превес и да наложат известни ограничения. Когато възникнат пречки, държавите от ЕС трябва да предприемат всички необходими и съразмерни мерки, за да осигурят свободното движение на стоки на своя територия, както предвиждат задълженията им по договора за ЕС, се посочва в позоцията на комисията.
Българските и гръцките власти съобщиха на ЕК за възможните препятствия за свободното движение на стоки през техните граници. Комисията обяви, че следи въпроса внимателно и помоли гръцките власти да съобщават какво се случва, и какви мерки са предприели или ще предприемат, за да уведомят фирмите и да улеснят, доколкото е възможно, придвижването по пътищата.
Приложението на европейското законодателство на място е задача на държавите от ЕС. Те сами трябва да определят необходимите мерки, за да бъде облекчено свободното движение на стоки на тяхна територия в настоящата обстановка. Държавите от ЕС имат изключителното право да осигуряват обществения ред и да опазват вътрешната сигурност. Всякакво обезщетение за претърпени щети от дружествата е въпрос, който следва да бъде разглеждан от националните съдилища.
Добави коментар