Историческият музей в Сливен с нови четири предложения

07:25, 10 фев 16 25 439 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Четирите изложби на Регионален исторически музей Сливен в сградата на Първата държавна текстилна фабрика на Балканите са открити за разглеждане от вторник до петък. Сградата се намира на площад „Стоил войвода” 3, а работното време е от 9.00 часа до 17.00 часа.При желание за екскурзоводно обслужване заявки се приемат на тел. 044/663149 (къща - музей "Сливенски Бит XIX-XX век")

Експонираните изложби са: "Спасените реликви", "Моят град в годините отминали (1878-1940)", "Освобождението - военните кореспонденти изпращат...", и "Святото ни дело - Съединението".

Изложбата „Святото ни дело - Съединението” е  открита на 04.09.2015 г. по повод 130 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и Сръбско-българската война.Изложбата акцентира върху приноса на сливенци в съединисткото движение, започнало със спонтанния протест срещу несправедливите решения на Берлинския конгрес през лятото на 1879 г. Подкрепата на съединистката кауза продължава със създаването на Благотворителен комитет и Гимнастическо дружество „Лев”, протести акции, митинги, демонстрацията на връх Бузлуджа по повод 17-годишнината от гибелта на Хаджи Димитър. Посетителите на изложбата могат да видят документи и предмети, свързани с административното устройство на Източна Румелия, знамето на учениците от Сливенската гимназия, членове на Гимнастическото дружество.

Летописът на съединисткото движение преминава през създаването на БТЦРК, начело със Захарий Стоянов и местни революционни комитети.В изложбата са показани снимки на сливенски дейци на Съединението – поборници, офицери и др.

Посетителите ще видят Манифеста на българския княз Александър І Батенберг за обявената на България война на 2 ноември 1885 г., свидетелства на доброволци, подписани от войводата Панайот Хитов, медали „За Сръбско-българската война 1885 г.”, придружени с грамота, която по своето художествено оформление е рядък и единствен образец на документ за възпоменателен военен медал.В изложбата за пръв път е експониран и възпоменателен килим за стена.

Изложбата "Освобождението 137 г. Военните кореспонденти изпращат…” е посветена на Националния празник на Република България, на Възкресението след петвековно робство на една държавност, на паметта на хилядите загинали войни, на героите от Българското опълчение и доброволческите чети и отряди.Подредена в пространствено-хронологичен план, изложбата маркира най- важните моменти: обявяването на войната и отзвука в руското общество; формирането на Българското опълчение; форсирането на река Дунав; помощта на българското население; сражения около някои български селища и триумфалното посрещане на освободителите там; подписването на Сан Стефанския мирен договор и тържествения военен парад по този повод.

Избраната подтема „Военните кореспонденти изпращат…”, се предопределя от целта на уредниците на изложбата - да се популяризират малко известни на широката аудитория дописки, рисунки, гравюри от войната между двете империи. Използвани са копия от публикувани материали в руски и други европейски издания по време и след края на военните действия.Освен в изследванията на историци, политици, социолози, философи, войната е описана и в хрониките и дневниците на военни кореспонденти, участвали в нея.

Сградата на Първата държавна текстилна фабрика на Балканите е построена през 1843 г. под ръководството на Добри Желязков - първият български индустриалец.

В началото на XX век бившата сукнена фабрика е била преустроена в затвор и има статут на исторически паметник на културата с национално значение.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама