КТБ - банката на властта: коментарите на депутатите

11:15, 10 фев 16 / Политика 25 406 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Синдиците на фалиралата КТБ вчера публикуваха в публичното пространство влоговете и кредитите на партии, политици и магистрати. София Topnovini.bg публикува реакциите на депутатите в кулоарите на парламента. 

Председателят на временната комисия за КТБ Десислава Атанасова (ГЕРБ) заяви, че основната цел на комисията била да осветли целия процес, дали тази банка е функционирала нормално или като пирамида - което безспорно се доказало. Втората стъпка според нея е било да промени законодателството, така че цялото общество да види реалните вложители и кредитополучатели, било то физически, юридически или политически партии. 

"Това, което месеци наред се насажда сред общественото мнение, че тази банка е банка на властта до някъде е вярно, но като че ли най-вече на съдебната власт. Категорично мога да кажа, че от списъците, които видях, няколко човека от политическата партия, която аз представлявам, имат влогове в тази банка. Мисля, че важното е всички останали, които имат милиони левове, да бъдат проверени. Трябва да бъдат попитани от медиите как са придобили тези несметни богатства”, категорична е Атанасова. 

Според нея няма как служител от държавната администрация да има милиони левове на влог. Тя обясни, че с промените в законодателството и падането на банковата тайна за банки в несъстоятелност, успели да разкрият това пред обществото. 

За големите размери на влоговете на магистрати, Атанасова заяви, че когато поискали оставката на ВСС, реакцията била, че това е пряка намеса в работата на съдебната власт. "Ако сега направя подобен коментар, реакцията ще бъде същата. Вие медиите трябва да застанете пред тези, които имат влогове и да зададете тези въпроси”, призова Десислава Атанасова.

Мартин Димитров от Реформаторския блок (РБ) постави въпроса кога тези хора са си изтеглили парите и дали е преди фалита на банката. 

"По-важната част е, че този списък не е достатъчен. Затова и водим дело пред Софийския административен съд, искаме да видим хората, които са замесени по веригата в източването на КТБ и най-вече публичните фигури. Лично аз съм крайно недоволен, че международното разследване, което поискахме е засекретено и не ни се дава. В него би трябвало да има отговор на въпроса кой източи КТБ и замесените хора да понесат отговорност", допълни Димитров.

Според Йордан Цонев от ДПС партията им настоявала за публичност от първия момент с проблема с КТБ. "Настоявахме за публичност, защото това е единственият начин всички митологеми включително и тези, създадени от мажоритарния собственик да бъдат разбити от самите вас. Правим проучване законодателно, как може да бъде осветен и доклада на Специализираната компания, която прави разследването „Алекс партнърс”, защото има наистина законодателни пречки и такива от всякакъв характер, за да се види и там как е положението", обясни Цонев. 

Алиосман Имамов от ДПС заяви, че не вижда връзка между списъците на вложителите в КТБ и номинацията за генерален секретар на ООН. „Мисля, че това, което става в КТБ е по предварително установен график. Синдиците си вършат работата. Това, че точно днес излиза тази информация, мисля, че няма връзка с Ирина Бокова”, коментира Имамов. 

Лидерът на столетницата Михаил Миков заяви, че разкритията трябва да се случват. "Не съм изчел всичко. Опитвам да разбера къде ги тия пари и съм възложил и в партийното счетоводство. Ще си направим наше изследване на въпроса (за милионите в КТБ на БСП-Варна - бел. ред.). Става дума за пари, които поне по първа информация и разговори областният съвет на БСП-Варна не е имала. Ще стигнем до край. Мисля, че в скоро време ще влезем в контакт със синдиците и ще искаме всички данни на базата, на които е тяхното твърдение и публикация", обясни Миков.

Независимият депутат Георги Кадиев посочи, че съпругата му има средства в КТБ - депозит в размер на около 100 000 лева. "Тя си го получи, когато държавата възстанови депозитите. Нейната грешка е била, че е повярвала на БНБ, когато каза, че всички банки са здрави. Банковият надзор е толкова лош заради корупция в самия банков надзор в БНБ. За мен грешниците в тази ситуация са не хората, които са си вложили парите там. Големите грешници са тези, които са взимали необезпечените кредити", коментира Кадиев. 

По думите му, корупцията е индивидуално решение на всеки човек. "Трябва да се разделят хората. Аз не съм равен с всеки друг в парламента", посочи той.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама