В Деня на Свети Харалампий осветиха десетки бурканчета с мед в Разград
14:20, 10 фев 16
25
466
Шрифт:
Председателят на Областния браншови пчеларски съюз „Лудогорска пчела” Славейко Рашев честити празника на всички пчелари и техните семейства, като им пожела преди всичко здрави пчели и много пити с мед. Той обясни, че пчеларите от Разград от години спазват традицията да осветяват мед за здраве и берекет на молебен в чест на своя покровител – Св. Харалампий. Част от осветения мед вече повече от десет години пчеларите подаряват на своите приятели от Дома за възрастни хора.
Рашев каза, че миналата година е била благоприятна за производителите от региона, които отчитат среден добив от около 25-30 кг мед от пчелно семейство, при 10-15 кг за предходната 2014 година. Според него причината за високите добиви са били добрите климатични условия, влияние е оказало и забраната за пръскането с пестициди на земеделските култури. „За съжаление от тази година отново се разрешава пръскането с препарати от страна на арендаторите и се очертават много проблеми”, коментира председателят на Областния пчеларски съюз.
Регистрираните пчелари в област Разград са над 310, но има и много хора, които отглеждат по няколко кошера, за да си допълват кошерите, има и доста млади пчелари, които тръгват по стъпките на техните дядовци и бащи.
Рашев заяви, че в Разградска област е и най-големия пчелин в страната, който се намира в Лозница, в региона има и няколко преработвателни предприятия. По думите на председателя на Областния пчеларски съюз пчеларския бранш в Разградско е в подем, но има и много проблеми, свързани с пчеларството.
Лудогорският мед се продава главно в Германия и в Холандия. До средата на август миналата година изкупната цена е била около 5 лева, но в момента е паднала на 4 - 4,20 лева, каза още Славейко Рашев. Това по думите му е заради падането на квотата на украинския мед, който се явява с по-ниска цена от българския, но със същите характеристики.
Най-голямата мъка на пчеларите е, че много хора не познават ползите от пчелните продукти, а България е една от най-ниските места в света по консумация на мед на човек от населението, допълни Славейко Рашев.
Добави коментар