Предложенията на "Правосъдие за всеки" влизат в парламента
18:25, 10 фев 16 / Политика
25
426
Шрифт:
"От това съвместно заседание в деловодството по най-бърз начин ще бъде внесен доклад. Приетият проект за решение ще бъде предложен в пленарна зала. От там почва дебатът. В пленарна зала е възможно да се въобнови изцяло дебатът, който водихме тук. Окончателното решение на пленарна зала е съобразно гласуването там. Нямаме спор, че подркепяме инициативите. Въпросът е конкретният законопроект и конкретното гласуване", обясни председателят на правната комисия Данаил Кирилов.
Въпреки че дебатите по време на заседанието бяха разгорещени, все пак депутатите се съгласиха предложенията на инициативата да влязат в пленарната зала. От „Правосъдие за всеки“ настояват да се премахне методическото ръководство на главния прокурор върху дейността на всички прокурори, да се намали мандатът му от 7 на 5 години, да се намали мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) от пет на три години без право на повторно избиране.
Те настояват и за въвеждане на явното гласуване по всички въпроси във ВСС. Сред предложенията на гражданите са и намаляване на парламентарната квота във ВСС от 11 на 7 членове, въвеждане на длъжност „заместник главен прокурор за борба с корупцията“, който да е независим в дейността си от главния прокурор, както и всички административни актове да се обжалват по съдебен път.
Филип Попов от БСП заяви, че голяма част от предложенията се припокриват със заложени вече норми в Конституцията.
Петър Славов от Реформаторския блок (РБ) посочи, че ако парламентът не подкрепи предложенията им, е хубаво да говорят и с президента, но все пак подкрепя по принцип седемте искания.
Колагата му Димитър Делчев поздрави гражданската инициатива, че търси по-ефективен и справедлив съдебен процес. "Главният прокурор успокои обществото по случая във Враца. Даде се поле да се намери обективната истина. Беше добре, че главната прокуратура изпрати редица експерти да се занимават със случая", похвали все пак прокуратурата Димитър Делчев.
Любомир Авджийски от "Правосъдие за всеки" заяви преди гласуването, че част от депутатите не знаят за какво са тук и в Народното събрание. "Не знаят от кого са избрани. Искате ли по същество да дискутираме нашите предложения или не, за да знаем дали да знаем или да отидем да вършим работа, която хора на 40-50 години имат за вършене", обърна се той към депутатите на заседанието.
От своя страна Данаил Кирилов заяви, че би следвало да изведат гражданската инициатива с охрана заради тона им. "Това, че вие не познавате правилника и сме ви наредили, където слагаме всички вносители на МС, не би трябвало да ви заблуждава, че това ще бъде един театър, в който ние ще бъдем вашите статисти. Абсолютно неуважителен е тонът ви. В тези искания имахме хармония. Подкрепили сме тези текстове по дебатите в законопроекта за изменение на Конституцията", подчерта Кирилов.
Той уточни, че за пръв път в 43-то Народно събрание правят такава процедура. "Сочи се желан резултат от страна на инициативата. Не съм избирал членове на ВСС, но тяхната възка с ограна по избирането им веднага се прекъсва. Стават бързо изключително независими. Дискусията на първата инициатива беше забавена по моя вина", призна Кирилов.
Колегата му от ГЕРБ Димитър Лазаров призова да се прави разлика между избиране, предлагане и назначаване. "Не е препоръчано съдебната власт сама да се назначава и оценява", посочи той. Все пак, след гласуването, Авджийски заяви, че е доволен и дебата е бил по същество.
По-рано пред журналисти правосъдният министър Екатерина Захариева заяви, че се съмнява "Правосъдие за всеки" да изпълняват някакво лоби. "Те желаят да започне обсъждане по техните предложения. Голяма част от тях вече намериха място в Конституцията, като отпадането на тайната на вота, разделянето на ВСС на две колегии", изброи Захариева.
Добави коментар