Бургаско сдружение иска Посетителски център за айтоския генгер в парка
10:14, 12 фев 16
25
387
Шрифт:
Възраждането на заключения Младежки център е мисия възможна, става ясно от идеите на природозащитниците. Те искат да обновят сградата и да привлекат млади хора и ученици от местните училища с дейности, които да спомогнат за създаването на интерес към образователно и кариерно ориентиране, на базата на уважение и гордост към родното им място и култура.
Идеята е създаването на Посетителски център за айтоския генгер на три етапа - ремонт на сградата, създаване на посетителска и образователна експозиция за генгера и биоразнообразието в района и създаване и провеждане на детски образователни програми, изложби, конкурси и събития.
Сградата е общинска собственост, разположена до Етнографски комплекс „Генгер” като негово продължение. През периода 2005-2006 г. по програма ФАР „Местни инициативи” беше реновирана, за да се използва като Младежки център за социална интеграция на млади хора в неравностойно положение. Целта на проекта - излизане от дългосрочна безработица на млади хора, чрез усъвършенстване на професионалните им умения и осигуряване на възможности за временна трудова заетост. В годините след приключване на проекта обаче сградата запустя и взе да се руши.
Сдружение „Една природа” е готово да направи ремонта на общинския имот за собствена сметка. Ще е необходимо да бъдат отстранени течовете на покривната конструкция, а стаите да бъдат пребоядисани. Сдружението обещава още районът около сградата да бъде почистен, облагороден и поддържан.
В експозицията, която ще бъде подредена, централно място ще бъде отделено на айтоския генгер. Плановете са да има кът на неговия откривател - проф. Ст. Георгиев, с описания за природозащитния му статус. Генгерът е включен в последното издание на Червената книга на България, което организаторите ще представят с оригинални рисунки и документи. Ще има и подробна информация за това как се е използвал в бита на хората през годините.
Организирането на временни изложби и покана за гостуване на пътуващи изложби с подходяща тематика е другата идея на Сдружението. В пространството зад сградата пък ще се оформи зелен кът с интересни диви растения и билки. Той ще бъде основата за организирана „класна стая” на открито с интерактивни информационни модули. Там учениците ще могат да провеждат уроците си по ботаника, биология и екология.
Образователните програми, които ще се разработят специално за посетителския център и за айтоския генгер, ще включват занимания за различни целеви групи. Основно това ще са учениците от 1-ви до 8-ми клас. Ще се организират специални събития за отбелязването на Седмицата на гората и други празници от екологичния календар, ученически конкурси за генгера, за лого на Посетителкия център, фотоконкурси и т.н.
За семействата с деца ще бъдат организирани специални ателиета в почивните дни. Една от дейностите на Посетителския център ще бъде разработването на специални тематични празнувания на детски рожден ден. Тези и още интересни предложения споделя в писмената си оферта до Сдружението. Всички те са свързани с редкия растителен вид генгер, който единствено Айтос има предимството да притежава на своя територия.
Добави коментар