Новите учебни програми няма да се отлагат, уверяват от министерството
17:43, 15 фев 16
25
313
Шрифт:
Промените в учебните програми, които следват от новия закон обаче създават трудности за издателите и авторите на учебниците, които твърдят, че няма достатъчно време за отпечатването им. От опозицията в парламента също поискаха отлагането им с една година. След скандали около новите програми си тръгна и ексминистърът Тодор Танев.
Според Стаматов сроковете за обсъждане на програмите за трите класа - втори, шести и осми клас наистина са кратки и затова трябва да се намери съгласие най-късно до средата на март. По думите му до момента към Министерството на образованието и науката не са подадени никакви писмени становища.
"Над 696 000 записани ученици има в края на първия учебен срок в цялата страна, но 5491 са заминалите за чужбина за този срок", съобщи още зам.-министърът. Според него тези деца едва ли ще се върнат, ако "всички ние от българската образователна система не я променим, за да предоставя възможности на децата".
Диян Стаматов увери, че българска литература ще се изучава повече от четири години - изцяло в VII, X, XI и XII клас, но също и с отделни текстове в останалите класове. Досега такъв акцент върху българската литература не е имало и разпределениeто ще се фокусира именно върху нея заради външното оценяване, посочиха и експерти от МОН.
За първи път в програмата е разписано ясно разпределение между часовете за литература и часовете по български език. Експертите очакват това да реши проблемите с грамотността. Обособени са часове и за комуникационни способности по няколко часа седмично, за да може децата да добият умения и за справянето си като граждани в реални ситуации.
В дискусията бяха обсъдени и творбите в шести клас, които породиха обществени спорове. От МОН посочиха, че „История славянобългарска“ ще се учи в първия гимназиален етап по литература, както и по история и цивилизация в прогимназиалния и първия гимназиален етап. "Родната реч" на Иван Вазов ще се преподава в началния етап, а "Хайдути" на Христо Ботев в пети клас. Обсъждания имаше относно сложността на произведението на Елин Пелин "Косачи" за шести клас, като участващите в дискусията се обединиха около разбирането, че разказът трябва да остане в програмата, съобщават още от пресцентър на МОН.
Добави коментар