Екоактивисти: Договорът с "Юлен" в Банско да бъде скъсан на парчета

18:12, 15 фев 16 25 400 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Правителството да скъса договора с концесионера на ски зоната Банско – "Юлен" АД. За това се обявиха екоактивистите от коалиция "За да остане природа в България". Те споделиха мотивите си на пресконференция в БТА. Природозащитниците категорично възразяват да бъде преподписан концесионният договор с „Юлен“ и да бъде изграден втори лифт на Банско.

Защо и как „Юлен“ е над закона?

Според Александър Дунчев от WWF в настоящия договор съществуват редица нарушения, които вече второ правителство опитва да узакони. Първият опит е бил чрез идеята да бъде променен планът на Национален парк „Пирин“. Той е блокиран от Европейската комисия и ЮНЕСКО, а отговорът на управляващите е да пренапишат концесионния договор.

„Това стартира миналата година с един доклад на междуведомствената работна група, който ние анализирахме тогава. След това предоставихме становище на Министерски съвет и на междуведомствената група, че докладът е изключително некомпетентно и непрофесионално написан, като са обсъждани проблемите без да се стига до същината им“, припомня Дунчев.

По думите му решението на Министерския съвет е крието умишлено от обществеността и затова екоактивистите сигнализират публично за проблемите.

Още преди години от МОСВ удостовери, че 65 дка са застроени незаконно със ски съоръжения в Банско над разрешените 99 хектара без да са включени в кадастъра. Според Дучев това е нарушение и по Закона за защитените територии, според който в национален парк не се допуска строеж на нови съоръжения, а само реконструкция на вече съществуващи.

Къде е държавата в цялата ситуация?

„Абсолютно неприемливо е държавата да узаконява нарушения и престъпления“, убеден е представителят на WWF. По думите му тя се опитва да бетонира монопола на офшорната фирма „Юлен“ в Банско. „Това показва, че ние нямам как да разчитаме на държавата“, посочва той.

Според него единственото работещо решение е да се реши проблемът със собствеността на концесията, тъй като голяма част от съоръженията не само не се водят държавна собственост, нито на концесионера, а на трета, свързана с него, офшорка.

„Това са достатъчни причини договорът не да бъде прекратен, а разкъсан на парченца“, посочи Александър Дунчев.

Константин Иванов от WWF припомни, че министрите на туризма и на спорта говорят активно как трябва да има втора кабинка над Банско, но последната дума има министърът на екологията. „Той ще носи отговорността за него“, обяви той.

На кого е нужен втори лифт над Банско?

Андрей Ковачев от „Зелените“ обясни какъв е интересът, който стои зад желанието за изграждането на втори лифт над Банско. Той цитира изчисления на НСИ, според които за 2013 г. туристическата индустрия в курорта завършва с 6,5 млн. лв. загуба.

„Това е въпреки огромните инвестиции, които са направени през предходните години в него. Само в ски зона Банско са инвестирани над 150 млн. лв.“, посочи природозащитникът.

„А колко са нетните инвестиции в самия град Банско, никой не може да каже, защото не се води статистика“, каза Ковачев. По думите му над 50% от приходите в курорта са от туризъм, а тази индустрия се оказва губеща. По същия начин е и търговията с недвижими имоти, която до 2009 г. е била печеливша, но в момента е губеща.

„За 2013 г. тя калкулира загуби от 6,2 млн. лв. В Банско средната цена на имотите е 360 евро кв/м, което е 2 пъти по-евтино от жилищата в Благоевград. Има 20 000 непродадени апартамента, които чакат да бъдат купени, като още толкова се строят в момента“, обяви Ковачев.

Той зададе въпрос към икономическия министър Божидар Лукарски: „Когато имаме една нерентабилност в туризма, трябва ли да инвестираме в него по-нататъшни средства?“.

„Интересът за нов ски-лифт е да се продадат непродадените апартаменти“, обяви Андрей Ковачев.

През уикенда вицепремиерът по коалиционната политика Румяна Бъчварова съобщи, че тази седмица страните в управляващата коалиция ще се опитат да уточнят позициите си за бъдещето на концесията. Това ще стане в рамките на Съвета за развитие. След това министърът на екологията или премиерът ще трябва да вземат окончателното решение.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама