Майка търси справедливост за пребит до смърт художник на Джулая край Камен бряг

08:26, 16 фев 16 25 458 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Пребит до смърт с ритници. С нарочни силни удари в слепоочието и тила. Без шанс да оцелее. Цветомир, художникът, завинаги остава на 31. Мария, майката на Цветомир, днес моли за правосъдие, съобщава БНТ.

Двама са обвинени за смъртта на Цветомир преди 4 години. Той е на палатка на Камен бряг по време на технофестивал. Двете момичета с него си тръгват и той остава сам. Всичко, което се случва след това, е по свидетелските показания на момчетата, обвинени в убийството му и тяхната компания. Според тях, Цветомир бил видимо пиян, в неадекватно състояние. Говорел си сам. Метнал празна пластмасова бутилка към тяхната палатка. Тръгвал, клатушкайки се, към компанията от 10 човека. Дразнел ги.

Според заключението на съда, в нито един момент 50-килограмовото момче не е представлявало реална опасност за групата...Нещо повече - алкохолната му проба била 0.28, изпил е не повече от 100 милилитра твърд алкохол. В кръвта му са открити пренебрежимо ниски следи от марихуана. По-късно ще се окаже, че разследващите са пропуснали да вземат алкохолни проби от заподозрените, проби от обувките им, от дрехите им, от ръцете им.

Раздразнените младежи "понатупали" неадекватния Цветомир, за да го вкарат в палатката, разказва един от свидетелите. Две момичета отишли да доведат полиция. Докато чакат полицаите, Цветомир излязъл от палатката и хвърлил във въздуха парчета хляб. Тогава подсъдимият Ивайло се втурва към него, хваща го през кръстта и силно го блъска в земята. Нанася удари с ръце в главата и тялото на Цветомир. Другият подсъдим Васил, обут с гуменки, започнал да го рита в корема. И двамата, пише в решението на съда, продължават с ритници в главата и тялото - като си сменяли местата, за да им е по-удобно. Цветомир се извивал се под ударите, но после притихнал. „Поступали го, понаритали го, но с жал, защото били повече“.

След побоя, компанията бързо забравя за Цветомир. На метри от пребитото момче, биячите му вече танцуват. Така ги намира полицията - танцуващи под тентата. Един от полицаите опитва да събуди Цветомир, той говори несвързано и сочи момчетата. Те обясняват, че са се справили с проблема. Пред съда от компанията ще кажат, че полицаите си тръгнали с думите - "Връзвайте го, бийте го, само не го хвърляйте от скалите". Минути след това Цветомир става и тръгва към сцените. Там изпада в кома. Умира дни по-късно без да излезе от нея.

Медицинските експертизи са категорични – пряка причина за смъртта е нанесеният с ритници побой. Ударите в жизненоважни зони са умишлени и нанесени със значителна сила.

10 месеца са нужни на Добричката прокуратура, за да повдигне обвинения за смъртта на Цветомир - и го прави по член 124 - причиняване на смърт по непредпазливост. Едва тогава на извършителите е издадена забрана да напускат страната. Единият вече е прекарал последните 6 месеца в Дания. На делото в Добричкия съд прокурорът иска малко над минималното наказание - не повече от 4 години ефективно. Съдът им дава три, но условно. Заради чистото съдебно минало. Следващата инстанция потвърждава искането на прокуратурата - убийците на Цветомир няма да лежат в затвора.

Присъдата зависи от повдигнатото обвинение. Наказателният кодекс прави ясно разграничение между причиняване на смърт по непредпазливост и убийство с евентуален умисъл. Непредпазливост е когато не допускаш, че след като удариш някой, той може да умре – например ако падне след това и си удари главата в камък или има скрито заболяване. Възможно ли е да риташ някого силно и многократно в слепоочието и тила и да не допускаш вероятността той да умре?

Огнян Велев - доктор по право, експерт по наказателно право в Института за държавата и правото при БАН коментира: Голям брой удари в областта на главата на жертвата и то с голяма сила, с голям интензитет, трудно ми е да си представя как съдът би приел хипотезата за престъпление по член 124.

Защо въпреки категоричните данни от медицинските експертизи прокуратурата повдига обвинение по непредпазливост? Изпратихме запитване, но обяснение не получихме. Попитахме и Върховната прокуратура има ли тенденция да се увеличава броя на издадените условни присъди по този член. Отговор нямаше. Публична тайна е, че затворите са препълнени и издръжката на затворниците струва твърде скъпо на държавата. И когато съдът има основание, прибягва до условното осъждане.

Мария, майката на Цветомир, се моли за правосъдие. Може ли Мария да повярва на съдебната система? Система, която в очите й работи хаотично и по неясни правила, люшка се от една крайност в друга. Под натиска на улицата се променят обвинителни актове. Седем прокурори са изпратени да разследват битова свада. Защо във Враца, но не и в Добрич? Може ли законът да се прилага по различен начин, според медийния интерес? Може ли Мария да вярва на системата, когато дори осъдените ефективно не влизат в затвора, а пращат поздрави от чужбина?

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама