Предложението за сливане на болниците в Шуменско не влезе за обсъждане

12:51, 16 фев 16 25 397 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Общото събрание на Многопрофилната болница за активно лечение в Шумен днес не взе решение по предложението за обединяването й с двете общински болници в Нови пазар и Велики Преслав.  

„Казусът изобщо не влезе в дневния ред на събранието, защото за да бъде включен като нова точка е необходимо 100% присъствие на акционерите и съгласие на всички. Тъй като отсъстваха трима- представителите на общините Венец, Каолиново и Смядово,се проведе само дискусия, без да се вземе решение”, обясни директорът на МБАЛ Шумен д-р Атанас Атанасов.

От вчера има решение на Общинския съвет в Нови пазар за започване на процедури по обединяване на дейностите и за стартиране на търговското вливане на МБАЛ с болницата в Нови пазар.

През следващата седмица, ще започнат процедурите по разширяване на дейността на МБАЛ Шумен и общо договаряне след получаване на актуално разрешение за лечебна дейност.

За процедурата по Търговския закон обаче ще  е нужно решение на Общо събрание, което ще бъде свикано в 30 дневен срок след пускане на поканата.

Дотогава има доста правни дейности - оценка на активи, отчети, баланси и други и ще се прецени кога да бъде пусната поканата, обясни д-р Атанасов.

Той коментира, че е възможен и вариант на обединение само на двете болници в Шумен и Нови пазар,ако във Велики Преслав не вземат решение за присъединяването на тяхната болница към консорциума.По думите му друга алтернатива няма, въпреки че обединението на болниците носи финансови рискове.

Сроковете са кратки, тъй като разрешението за лечебна дейност на общия комплекс трябва да е факт преди края на месец март, за да може да се договаря със здравната каса. Новият рамков договор влиза в сила от 1 април.

По думите му сливането ще спаси малките болници от риска да не могат да обезпечат текущите си разходи с основната си дейност.

Той произтича от завишените изисквания на касата за сключване на договор, а от друга страна задълбочаващият се дефицит на ресурси – лекари и персонал, който също поставя в риск тези болници.

Цялата болнична мрежа в областта е с дефицит на болнични легла, капацитетът е под средния за страната. В Шуменско съотношението е 53 легла на 10 000 души население, а в страната съотношението е 73 на 10 000.

Обединението на болниците ще гарантира достъпа на хората от общините до здравните услуги, категоричен е д-р Атанасов.  Има даже перспектива за развитие на болничния капацитет. Защото отделения в общинската болница в Нови пазар след обединението ще получат по-високо ниво на компетентност – това са ортопедия, неврология, анестезиология и интензивно лечение, уши,нос, гърло и клинична лаборатория.

Пациентите от Нови пазар и Велики Преслав ще имат улеснен достъп до всичко, което предлага и голямата болница- МБАЛ Шумен, категоричен е д-р Атанасов.

На днешното общо събрание, акционерите решиха сумата от 76 770 лв., получена от продажбата на сградата на бившия ТЕЛК, да бъде включена  капиталовите разходи на лечебното заведение. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама