Русия и Саудитска Арабия замразяват добива на петрол

13:19, 16 фев 16 / Свят 25 269 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Русия и Саудитска Арабия сa се договорили да замразят добива на петрол, съобщава агенция "Блумбърг", позовавайки се на изявления на саудитския министър на петрола Али ал Наими.

Преустановяването на производството на петрол до нивата от януари ще бъде „адекватно”, и страната все още иска да изпълни исканията на клиентите си, заяви Ал Наими в Доха след разговори с руския енергиен министър Александър Новак.

Венецуела и Катар също са се съгласили да участват в замразяването на производството.

Постигнатото споразумение няма да доведе до обратен завой в тенденциите на световните пазари веднага, но ще създаде по-добра основа за възстановяване на цената във втората половина на годината, смятат експерти.

В момента барел от сорта "Брент" (Brent) се продава за малко над 34 долара, но в понеделник вечерта поскъпна с 6% над 35.35 долара само при новината за среща между руснаците и саудитците в Катар.

"Блумбърг" коментира, че потайният характер на срещата в Доха напомня на т.нар. петролна дипломация от края на 90-те години, когато страните от ОПЕК се договориха с Мексико за постепенно намаляване на добивите. Сега анализатори и инвеститори разчитат по същия начин диалога между Москва и Рияд, но и напомнят, че навремето трудните преговори са продължили почти една година, пише "Дневник".

Очакванията от срещата на Александър Новак с колегата му Али ал Наими бяха, че това ще е само предварителен разговор и че дори да се договорят за съвместни действия, стабилизирането на петролния пазар ще отнеме поне година и половина.

За възможно замразяване или съкращаване на добивите се заговори миналата седмица, а това вдигна цената с 10-16%.

"Катар ще следи за изпълнението на споразумението", каза енергийният министър на страната Мохамад бин Салех ал Сада на пресконференция и добави, че ниските цени на петрола не са нещо положително за света, добави той.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама