БСП: Здравната реформа на Москов – пиар мъгла

15:50, 16 фев 16 25 352 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Здравеопазването е кауза, това е надпартиен сектор, защото касае всички български граждани. Това заяви народният представител и заместник-председател на здравната комисия в парламента д-р Емил Райнов на дискусия в Пловдив, организирана от пловдивските му колеги Георги Търновалийски и Манол Генов. Повече от два часа представители на лекарското съсловие, синдикални лидери, общински съветници и кметове на общини в Област Пловдив анализираха с депутатите от БСП състоянието на здравеопазването и остро критикуваха т.нар. реформа на здравния министър. Бившият управител на РЗОК – Пловдив Антонина Славова предупреди, че новият начин на финансиране на лечебните заведения е унифициран и  дава възможност за субективна оценка, а новото остойностяване подлага на риск болниците в Асеновград, Първомай и Стамболийски. Заместник-кметът с ресор Здравеопазване в Община Първомай Николай Митков настоя за статут на защитени болници (подобно на защитените училища) в населените места като Първомай, Карлово, Асеновград. Д-р Георги Кръстев, председател на Регионалната лекарска колегия на БЛС,  се обяви за диференциран подход и контрол на входа на системата. Според него, здравната карта за Пловдив трябва да има препоръчителен характер, с възможност да бъде разширявана легловата база. Здравният синдикален лидер в КНСБ д-р Росица Попова постави въпроса за ниското заплащане на медицинския персонал в общинските болници, което е причината за кадровия им дефицит.

Водещият на дискусията проф. д-р Красимир Мурджев подчерта, че никой не е против здравната карта, но безпокойствата са продиктувани от начина, по който се прави тази реформа, особено в спешната помощ – без ясни критерии и със съмнителен ефект. Народният представител Манол Генов заяви, че критериите за спешните отделения са спорни, а кметовете и управителите на общински болници ще понесат целия удар от псевдореформата на Москов. Депутатът от Пловдив Георги Търновалийски обясни как мнозинството в парламента отказва да разбере, че с тази политика ликвидират българското здравеопазване и лишават гражданите от достъп до здравни грижи. „Затова сме сезирали Конституционния съд за двата закона, които приеха за тази година и половина – Закона за здравното осигуряване и Закона за лечебните заведения” – допълни Търновалийски. Първият е дискриминационен на база диагноза, а вторият фиксира бюджети на болниците, с което започва истинската драма за пациентите, стана ясно от думите му.

Д-р Райнов  беше категоричен, че 50-60 общински болници не са проблем за системата, защото разходват пренебрежимо малък ресурс от НЗОК – около 70 – 80 млн. лв. годишно. „Но те са предният фронт на здравеопазването, защото осигуряват достъпа на 2 милиона български граждани” – акцентира народният представител. Той оцени работата на здравния министър за година и половина като ПР-мъгла и нищо по обявените намерения за единен център за общинските поръчки, за интегрираната информационна система, отпадането на лимитите. „Затова искаме най-после дебатът да се случи в парламента. Чрез предстоящия вот на недоверие ще видим и управляващите, в лицето на ГЕРБ, ще поемат ли отговорност за провежданата здравна политика” – обобщи д-р Емил Райнов в края на дискусията.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама