Комисията по отбрана единодушно разреши военните да охраняват границата

17:27, 16 фев 16 / Политика 25 380 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
С 11 гласа "за" Комисията по отбрана единодушно разреши военните да могат да охраняват границата, предаде репортер на София Topnovini.bg. 

На заседанието присъстваха и заместник-министрите на МВР и отбраната Красимир Ципов и Димитър Кюмюрджиев. Вносителят на законопроекта и заместник-председателят на комисията Валентин Радев (ГЕРБ) отново обясни, че с този законопроект ще се разширят дейностите на въоръжените сили и предоставяне на възможност за участие в охраната на границите. 

Димитър Кюмюрджиев заяви, че МО подкрепя внесения законпроект, а Ципов посочи, че очакванията на МВР са, че при затопляне на времето може да се очаква засилен миграционен натиск и армията може да окаже подкрепа при необходимост. 

Милен Михов от Патриотичния фронт също заяви, че подкрепят предложението. "Става въпрос за решаване на задача, която е не само с национално значение, това е задача на границите на Европа. Тази поправка трябва да се отчита като принос на България в сигурността на ЕС", обясни Михов. 

Димитър Димитров от БСП заяви, че това предложение поставя въпрос доколко българската армия е в състояние да се справи с проблеми, които възникнат на нашата територия. 

Пламен Манушев от ГЕРБ заяви, че армията е подготвена в последните 15 години да изпълнява точно такива мисии. Той уточни, че трябва да се засили сътрудничеството между МВР и МО. 

"Подкрепям този законопроект и отдавна имам виждането, че държавата има този ресурс и той трябва да бъде използван. Ресурсът, който тя има, за да се справи със спирането на бежанците, е МВР и МО. Това е въоръженият ресурс, така че смятам, че предложението е навременно и е правилно. Законовата промяна дава възможност заедно с МВР да се разгърнат наистина и патрули. Българската армия, за разлика от "Гранична полиция" и полицаите, може да живее в гората, ще има по-нормална служба. Може да си направи и палатка, и кухня. Има консенсус да бъде приет на първо четене", обясни Манушев. 

Заместник-председателят на парламента Красимир Каракачанов от ПФ коментира: "Беше ясно, че водата в Черно море е солена и нямаше нужда да пием от нея, за да се убедим в това. Президентът говореше едни клишета, подобна песен пееше и министърът на отбраната. Който не е разбрал, че нормалната европейска цивилизация се намира във война, то е видно. Имаме над 2 млн. бежанци в Турция, които са инструмент на Ердоган. Трябва да сме готови да защитим границите си. С предложението на Валентин Радев правим една правилна крачка. Ще стигнем и до следващата крачка - връщането на наборната служба. Силите на "Гранична полиция" не са достатъчни, на полицията също". 

Независимият депутат Велизар Енчев в реплика заяви, че като се казва "а", трябва да се казва и "б". "Не казваме каква роля ще има армията на границата. Ще се изполва функцията на армията или ще има само респектираща роля", добави той.

От своя страна в дуплика Каракачанов подчерта, че нелегалното преминаване на границата е престъпление. "Армията не е балет, тя е въоръжена структура. Това не е социално министерство да носи храна и вода на мигрантите, това е МО", посочи той. 

Председателят на комисията Михо Михов от АБВ заяви, че провеждат толкова сериозно заседание, колкото досега не са провеждали. 

"Това е много сериозен законопроект, който се радва на такава широка подкрепа. Територията на ЕС е населена от миграционен поток от над 1,5 млн. граждани. В Турция има такива, които очакват да преминат няколко граници и също да се причислят към този 1,5 млн. Законът за отбраната се променя с цел подобряване на държавната ни отговорност, респект и съдействие на МВР, което има тази отговорност. Това е въпрос за вътрешна сигурност и МО не изземва функции на друго министерство, което носи тази отговорност", обясни Михов.

Ексминистърът на отбраната Николай Цонев посочи, че приветства внасянето на поправките. "Смятам, че терминът "участие" не е точен, по-скоро трябва да се охранява държавната граница, тъй като така ще се даде възможност на армията да охранява. Трябва да бъде законова промяна и да се даде възможност на военнослужещите да използват оръжието си", обясни Цонев.

Валентин Радев уточни, че много неща се променят динамично и много бързо. "И военните започваме да се объркваме какво точно война. Нещата много бързо се променят и неслучайно внасяме много бързо тези промени. Идеята ни е в четвъртък да мине и на първо, и на второ четене и да има само редакционни поправки", добави още Валентин Радев.

От 27 април 2015 до 15 февруари 2016 за участието на военни в охраната на границата са похарчени 1 966 011 лева, стана ясно още от заседанието.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама