Тръгнаха проверки за камери в цеховете за дървесина в Шумен

11:03, 17 фев 16 25 434 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Представители на Регионална дирекция по горите – Шумен извършиха проверка на складове за преработка на дървесина за поставени камери и записващи устройства на територията на обектите.

Шефът на РДГ инж. Емил Гелов инспектира няколко склада в Шумен дали са изпълнили изискванията, заложени в новия закон за горите. Според текста в него, фирмите, занимаващи се с дървообработка, трябваше да поставят видеокамери в своите обекти, а информацията от записите да бъде предоставяна, ако бъде поискана от горските.

Това изискване трябваше да бъде изпълнено до 1 януари тази година. Дадохме малък гратисен период и сега ще ги проверяваме, заяви Гелов.

178 са регистрираните обекти за дървопреработване на територията на област Шумен, като 118 от тях вече са подали заявления, че са изпълнили изискването.

„То бе въведено с цел преустановяване на действия с незаконно придобита дървесина. По този начин се записва всяко транспортно средство, което влиза и излиза от обекта, вижда се с какво е натоварено. Ако имаме сигнал или съмнение, че е влязла незаконна дървесина, имаме право да изискаме записите и да проверим с какъв документ е влязла дървесината в обекта”, обясни Емил Гелов. Той допълни, че ако има данни за извършено нарушения, ще се налагат санкции, като дори може да се даде случая и на прокуратурата.

Ако към момента някой склад няма изградена система за видеонаблюдение, то може дейността на обекта да бъде спряна за 6 месеца, отбеляза шефът на РДГ.

Горските обиколиха 3 обекта в Шумен и всички те имаха изградени такива системи. Собствениците са похарчили около 1000 лв. за камери и компютри, но заявиха, че одобряват идеята.

Според Гелов това ще попречи на нелоялната конкуренция и допълни, че коректните търговци вече са изпълнили изискването.

Един от собствениците на дървопреработвателни складове - Веселин Аршинков, поиска да бъде ускорен процеса с въвеждането на електронните билети. Той заяви, че така ще се улесни работата на фирмата, тъй като изготвянето на тези документи отнемало много време.

Гелов каза, че това трябва да се случи до няколко месеца, тъй като вече е въведено за държавните горски стопанства, до април ще стане факт и за частните стопанства, а няколко месеца след това и за дървопреработвателите.

Шефът на РДГ обяви, че съвсем скоро на сайта на Дирекцията ще бъдат качени всички дейности, свързани с дърводобив на Шуменското плато, за да може гражданите да се информират къде и каква сеч се извършва.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама