Кънев и опозицията вдясно искат внос на прокурори от Румъния
11:56, 17 фев 16 / Политика
25
471
Шрифт:
Те изразиха безпокойството си, че в пленарната зала се разиграва театър с внесения вот на недоверие, който да прикрие общия провал на ГЕРБ, БСП и ДПС при конституционната реформа и изводите от мониторинговия Доклад на Европейската комисия за напредъка ни в борбата с корупцията и организираната престъпност.
„Това е най-малко третата медийна димка за последните две седмици”, посочи Кънев и допълни, че този доклад има тежки вътрешно и външнополитически последствия.
„Отделянето на България от Румъния, което предстои да направи Съвета на Европа, е безпрецедентен скандал. По-сериозното са реалните стъпки на напредък, които Румъния извършва, а България – не”, каза лидерът на ДСБ.
Според него няколко факта различават София от Букурещ. Северната ни съседка има осъдени политици, които към настоящия момент ефективно излежават присъди. Румъния заема трето място по брой създадени предприятия и по брой предприемачи по глава на населението в ЕС. По думите на Кънев в тази класация България е на последно място.
„Това показва пряката връзка между борбата с корупцията и благосъстоянието на нацията”, обясни депутатът.
Радан Кънев посочи като основен нов елемент на доклада изискването за нов външен мониторинг на прокуратурата. „Ние приветстваме вчерашната инициатива на правосъдния министър Екатерина Захариева да се свърже с ЕК и да положи усилия за начало на тази процедура по мониторинг. Ние предлагаме друг подход. Това са конкретни контакти със страни членки на ЕС. Както с тези, които имат ниски нива на корупция – Германия и страните от Северна Европа, така и с онези, които имат пресен и успешен опит с борбата с корупцията – Италия и Румъния”, обяви Кънев.
Идеята му е на база на двустранни споразумения, осигурени от българското правителство, у нас да дойдат прокурори с личен опит в борбата с корупцията от тези държави.
Според него е задължително създаването на независима антикорупционна прокуратура по румънски модел.
„Едногодишният дебат между ГЕРБ и Реформаторския блок дали такъв е необходим, приключи еднозначно с извода, че ГЕРБ не бяха прави. Нужен ни е такъв модел”, категоричен е тъмносиният лидер.
По думите му ни е нужен и български ОЛАФ, който да надзирава всички обществени поръчки, които у нас са основен източник на корупция и изтичане на национално богатство. По тази причина депутатите от ДСБ и Гражданската квота на РБ ще подготвят конкретни предложения за промени в Закона за съдебната власт, с които да бъде създаден по законодателен път румънски антикорупционен модел в прокуратурата чрез заместник-главен прокурор с независими мандат.
Кънев сподели, че ще подкрепят и предложенията на инициатива „Правосъдие за всеки” за отваряне на нов конституционен дебат, фокусиран върху правомощията на прокуратурата.
Добави коментар