Над 40 събития предстоят на Мартенски музикални дни 2016 (обновена)
11:54, 18 фев 16 / Култура
25
347
Шрифт:
13 международни продукции, оперна премиера, 12 ансаблови програми, рецитали, джаз концерт, симфонични концерти, 4 събития от второто издание на проекта Мартенски музикални дни Джуниър, който е съвместен с фондация „Америка за България“ (всички концерти, посветени на най-младата публика, ще са безплатни), майсторски класове по пиано, цигулка и ударни инструменти и 6 силни ключови събития в съпътстващата програма ще бъдат представени на вниманието на фестивалната публика след по-малко от месец.
Сред последните ще бъде изложбата конкурс „Тон Полутон“, ще има представяне на книги и др.
Една от важните теми през настоята година е „Поколения“. На сцената на фестивала ще излизат, както млади, прохождащи таланти, така и респектиращи със своите имена големи артисти.
На ММД 2016 ще бъдат отбелязани и няколко годишнини – 110 години от рождението на Дмитрий Шостакович и 135 г. от това на големите композитори – Джрдже Енеску (Румъния) и Бела Барток (Унгария). На тях ще са посветени специални акценти във фестивалната програма. През 2016 г. се навършват и 95 г. от рождението на Астор Пиацола (Аржентина), което също ще бъде отбелязано по подобаващ начин.
Навършват се и 25 години от създването на Международната академия „Саша Попов“ в рамките на ММД.
Множество лауретати на големи международни конкурси от 2015 г. са също сред участниците във фестивала.
На втория ден от фестивала – 12 март (Голяма зала, Доходно здание 19.00 ч.), за пръв път в България ще гостува един от най-добрите барокови оркестри в света – Academy Of Ancient Music.
За втори път ще на фестивалната сцена ще бъде Румънския национарен симфоничен орекестър (13 март, Голяма зала Доходно здание, 19.00 ч.), който направи фурор през миналата година. Този път обаче той идва и като носител на първата награда от горемия международен конкурс „Чайковски“ в Москва.
За ММД в Русе пристига и Софийската филхармония (15 март, Доходно здание, Голяма зала, 19.00 ч.), с диригент звездата от моного голям мащаб Жан-Бернар Помие. Солисти ще бъдат Светлин Русев (цигулка), Атанас Кръстев (виолончело) и самият Помие – пиано. Той ще води майсторския клас по пиано в рамките на академията „Саша Попов“.
Евгени Божанов пък ще направи интегрален концерт от двата Шопенови концерта за пиано, с ансамбъл Софийски солисти (17 март, Доходно здание, Голяма зала, 19.00 ч.).
Концертът на Драгомир Йосифов и ансамбъл Музика Нова се нарича Recordare (20 март, 19 ч. зала „Европа“, Доходно здание). Той е в памет на Лазар Николов – големия български композитор, на Пиер Болез и на Волфганг Амадеус Моцарт.
За пръв път в България ще гостува и колегиумът на чешката филхармония в Прага (25 март, Голяма зала Доходно здание, 19.00 ч.), със солист Итка Хоспрова (виола), която има впечатляваща международна кариера. Проектът е съвместен между организаторите на ММД, Чешкия център и Посолството на Чешката Република в София.
За пръв път в Русе специално за Мартенски музикални дни пристига Шломо Минц (цигулка), който ще е диригент и солист на орекстъра на „Класик ФМ Радио“ (26 март, Доходно здание, Голяма зала, 19.00 часа).
Предизвикателство в програмата е и предстоящият концерт на саксофонния квартет Signum (14 март, 19.00 ч., Доходно здание, Голяма зала), който също е за пръв път в България. Той е сред изгряващите звезди за 2014 и 2015 г. на Европейската адоциация на концертните зали. Те са от новата вълна млади музиканти, които свирят всичко – класика, джаз, етно.
Още един интересен ансмблов концерт е Ars Danubiana на звездния ансамбъл на Пламена Мангова (16 март, Доходно здание, 19.00 ч., Голяма зала). Тя, заедно с Михаела Мартин, Андрей Дугадин и Алекснадър Князев ще представят музикално „пътуване“ по Дунава.
На 13 март е матинето на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров, с участието на актьора Ивайло Ненов (11.00 ч., зала Филхармония). През 2016 г. те отбелязват 20 години на сцената.
На 24 март е рециталът на Мариета Петкова и Веско Ешкенази (19.00 ч., Доходно здание, Голяма зала). Преди това, на 20 март от 11.00 ч., тя ще изнесе благотворителен концерт в памет на баща й Яким Петков – дългогодишен и емблематичен преподавател по химия в едно от най-старите и елитните училища в България – СОУ „Христо Ботев“-Русе, създадето още през 1838 г. Част от събраните средства Мариета Петкова ще дари на учебното заведение, за да бъдат използвани за кабинета по химия, а останалите – на НУИ „Проф. Веселин Стоянов“.
Таня Колева отново пристига в Русе, този път с ансамбъл Youth Percussion Pool и ще предложат на русенската публика перкусионен концерт (19 март, 19.00 ч., Доходно здание, Голяма зала).
Поколенията Владигерови и Големинови на 22 март от 21 ч. в Голямата зала на Доходното здание ще представят Късна джазова вечер, с участието на Константин Владигеров (пиано), Христо Големинов (саксофон) и Стоян Янкулов-Стунджи (ударни).
Мултимедиа и музика на наскоро откритото творчество на руския композитор Артур Лувие ще представи проф. Борислава Танева (пиано) на 26 март, от 11.00 ч. в зала „Европа“ с участието на Ралица Ралинова, сопран.
Държавната опера в Русе традиционно ще се включи в Международния фестивал с премиерата на операта от Джузепе Верди „Симоне Боканегра“, под диригентството на Георги Димитров и режисьор Иван Савов (18 март, зала Опера, 19.00 ч.).
На 23 март от 19.00 ч. в Голямата зала на Доходното здание Русенската филхармония и хор „Дунавски звуци“, отново под диригентството на Георги Димитров, ще изнесат концерт с участието на давма млади лауреати на конкурса „Панчо Владигеров“ в Шумен – цигуларката Кана Егашира, Япония (първа награда) и Стефан Бонев, пиано (втора награда).
Русенската филхармония, под диригентството на директора на Държавната опера в Русе Найден Тодоров ще закрие 56-тото издание на Международния фестивал „Мартенски музикални дни“, заедно с хор „Проф. Васил Арнаудов“ на 27 март (19.00 ч., Голяма зала, Доходно здание).
Продажбата на билетите започва на 23 февруари на касата на Държавната опера.
Добави коментар