3 културни института от Плевен участваха в изложбата за Ботев и Левски в Парламента

10:25, 19 фев 16 25 431 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Много силно се представят три плевенски културни институти в изложбата „Безсмъртието на българския дух”, която бе открита от председателя на Народното събрание Цецка Цачева в сградата на парламента. След откриването тя се срещна и поздрави за участието специално поканените за случая Владимир Найденов – директор на Регионалния исторически музей /РИМ/ , Милко Аспарухов – директор на Военноисторическите музеи, и Мирослав Мирчев – директор на художествена галерия „Илия Бешков”. Найденов поясни, че РИМ участва с три снимки и вещи свързани с Данаил Попов и неговата фамилия, с устав на БРЦК, издаден в Женева през 1870 г. и печат на БРЦК.

Акцент е поставен освен върху материалните експонати и върху снимките, за да популяризират плевенчанина Данаил Попов - един от най-близките съратници на Левски. Той е спомогнал в организирането на първия революционен комитет на територията на България, създаден в Плевен от Левски през 1869 година.

В изложбата привличат внимание двете оригинални писма, написани собственоръчно от Васил Левски, съхранени от дирекция „Военноисторически музеи” чрез възрожденеца Стоян Заимов. Едното писмо на Апостола е адресирано до Христо Иванов – участник в двете български легии, член на революционния комитет в Търново. То съдържа указания за дейността на Вътрешната революционна организация и строгото спазване на конспирацията. Вторият документ е до революционните комитети в България. В него има указания какво е необходимо, за да се набавят средства за народната каса, и как да става отчитането им. Съобщава, че са изпратени 10 броя устави, които ще се раздадат на действителните членове на организацията.

Едно от най-централните места в експозицията е отделено на участието на художествената галерия „Илия Бешков”, която е предоставила гипсова скулптурна композиция на Левски с Данаил Попов, създадена от Владимир Гиновски през 1983 г.

Откриването на изложбата премина при много голям интерес. Председателят на парламента съобщи, че хората ще могат да видят показаните ценни реликви в събота - 20 февруари, който е обявен от Народното събрание за Ден на отворени врати. При такива случаи столичани и гости от цялата страна посещават парламента, като техният брой достига 10 000 души. Превенчани имат повод да посетят Народното събрание в събота, защото Плевен се представя достойно в уникалната експозиция със своите музеи и галерия „Бешков”.

Посетителите ще могат видят и косите, камата на Васил Левски, часовникът, оригинални фотографии и прощалното писмо на Христо Ботев, знамето на Хвърковатата чета. Изложбата е подредена по повод 143 години от гибелта на Васил Левски, 140 години от Априлското въстание и от гибелта на Христо Ботев.

Председателят на парламента е патрон на честванията. При откриването Цецка Цачева благодари за съдействието на Общобългарския комитет „Васил Левски”, Общонародната фондация „Христо Ботйов”, Народната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ и на музеите, предоставили експонатите. Тя отбеляза, че много от заветите на Левски са изпълнени и „това още повече ни задължава да пазим нашата България, да браним демократичните ценности и всеки да се труди според силите си за благоденствието на Родината”.

Специално участие в откриването на изложбата взе Детският хор на Българското национално радио, който изпълни "Хубава си татковино", "Хубава си моя горо", "Обесването на Васил Левски" и химна.

Директорите на плевенските културни институти обсъдиха бъдещи проекти с Евгения Илиева - началник на кабинета на председателя на парламента , които предстои да бъдат реализирани в сградата на Народното събрание пред следващите месеци.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама