Изгорялата баня "Орта мезар" в Пловдив е възпята в песен (снимки)
13:49, 19 фев 16
25
595
Шрифт:
Отдавна никой тука се не къпе,
Орта мезар ще рухне някой ден,
а тия старци страшно са ми скъпи,
макар и от цинизма им смутен.
Уви, днес на мястото на емблематичния обект - паметник на културата от местно значение, има само пепелище след големия пожар, който тази нощ лумна в сградата, превърната отдавна в магазин за мебели.
Със сградата е извършена една от последните сделки на бившата общинска агенция по приватизация.
През 2005 г. председателелят на вече несъществуващата агенция обяви общинското предприятие "Бига" за приватизация. В активите на предприятието бе останал само сградният фонд на три обекта: баните "Чайка" и "Русалка" и два етажа от битовия комбиинат на ул. "Славееви гори" в район "Южен"
Насроченият търг за продажбата бе с условие да се инвестират минимум 100 000 лв. за 5 години за реставрация и консервация на баня "Чайка", която е паметник на културата от местно значение. Стартовата цена за цялото предприятие беше 435 000 лв. Имотът е продаден без земята, която остана общинска собственост, но с право на строеж.
Банята, която е с 500 кв. м разгъната застроена площ, е приватизирана, а настоящият собственик е хотелиерът Радослав Бозуков чрез фирмата "СиБиЕс".
През 2011 г. приключи дело по обжалването на заповедта на кмета на район "Централен" за премахването на постройките, разположени пред северната фасада на баня "Орта мезар", като оспорването на заповедта бе отхвърлено като неоснователно.
Според район "Централен" павилионите са реализирани върху общински терен - тротоар, въз основа на наемни договори, а постройките са неподходящи по местонахождение, като застрашават с увреждане сградата на архитектурния паметник - бивша сграда на баня "Орта мезар" ("Чайка").
С договор от 24 юли 1990 г. между Четвърто кметство при ОбНС- Пловдив, и АФ"Експо груп" кметството е било задължено да предостави в района на баня "Орта мезар" строително петно, върху което да бъде преотстъпено право за строеж на рекламно-търговски комплекс. През 2014 г. пък е сключен договор между Община Пловдив и "Експо груп"АД за отдаване под наем на терена с площ 131кв. м на кръстовището на бул. "Руски" и бул. "Шести септември" (бивша баня "Орта мезар"), върху който са разположени офис (45 кв. м, книжарница 28 кв. м, магазин за промишлени стоки 40кв. м и помещение за извършване на финансови дейности 18 кв. м). Допълнително споразумение към договора за наем е сключено през 2007 г.
От някогашното общинско предприятие "Бига" многократно са изразявали безпокойството от факта че паметникът на културата се руши и следва да се реставрира,
но това е невъзможно без премахването на процесните павилиони, залепени на фасадата. В констативен протокол за оглед от 18 февруари 2010 г., съставен от специалисти на район "Централен”, е отразено, че по конструкцията на банята са установени широки пукнатини, покривът е в лошо състояние и по северната фасада има пукнатини.
Собственикът на павилионите и жалбоподател в настоящото производство е декларирал, че няма възражения и след одобряване на проект за ремонт на банята ще премахне павилионите за своя сметка. Собственикът на сградата на банята Радослав Бозуков заявява, че павилионите са построени незаконно и нямат място на фасадата на банята.
"Всяка ситуация с изгорял паметник на културата, пък бил той и с местно значение, е неприятна", коментира днес кметът Иван Тотев. По думите му след като бъде позволено да се влезе в обекта, Община Пловдив ще констатира какво е състоянието и ще даде предписания. Всички действия на Общината ще бъдат съгласувани с Министерството на културата. В момента се изяснява казусът от гледна точка на собственост на земя, права и т.н., за да може да се вземат и съответните решения.
Собственик на земята под обекта е Община Пловдив и от администраицята трябва на място да установят в какво състояние е изгорялата сграда или по-скоро остатъците от нея.
Според кмета са възможни различни варианти - останките да се съборят и зданието да се възстанови в същия вид или пък да се дадат само предписания за възстановяване.
По думите на Тотев в понеделник ще има повече информация по тази тема, тъй като все още се изясняват причините за пожара. "В Пловдив има много такива паметници и трябва да бъдем много внимателни. Тази сграда например се ползваше за търговия, за магазин, и трябва да се изясни дали причината за пожара не е следствие именно от начина на ползване", коментира още пловдивският кмет. Той призна, че паметникът на културата се е нуждаел през годините от обгрижване и Общината е давала многократно предписания за подобряване на състоянието му.
Добави коментар