Варненски ученици изобретиха първия български сателит
17:41, 19 фев 16
25
338
Шрифт:
Името КенСат не е случайно – представлява симулация на реален сателит, сведен до размера на кен за безалкохолна напитка. В това е и голямото предизвикателство за младите учени – да поберат всички основни системи на един спътник в този малък обем.
“Трябваше да се напише софтуер и за процесора, който е на сателита, и за наземната станция, която е компютър и ще обработва данните”, обяснява Косьо.
След като бъде изстрелян на 1000 метра височина, сателитът се спуска обратно с парашутна система и без да се върти около земята, по пътя си обратно предава данни за атмосферните слоеве, през които преминава.
“Когато се включи, отразява температурата по два начина – чрез терморезистори и чрез интегрирана схема, също и налягането. Това са минималните изисквания за сателита. В бъдеще може да добавим и още сензори”, казва Косьо.
КенСат тежи 300 грама и струва 1000 лева. Виктор и Косьо се занимават с този проект повече от година.
“Идеята е да се постави началото на нещо като конкурс на национално ниво, който ще ни позволи да участваме в конкурс на Европейската космическа агенция, където участват много отбори от различни страни, а наградата за спечелилия сателит е да бъде изстрелян с истинска ракета в космоса”, разказва Виктор.
Към проекта има голям интерес. Изстрелването на първия български сателит в събота ще стане по време на конферентна скайп връзка на Центъра по природни науки във Варненската математическа гимназия с научни клубове от различни градове в цялата страна.
Добави коментар