Партньорства в областта на земеделието и висшето образование се договарят между Русе и Минск

18:55, 19 фев 16 25 392 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Партньорското споразумение между Русенския университет "Ангел Кънчев" и Беларуската държавна селскостопанска академия в град Горки е един от договорите, подписани между висши училища в България и Беларус, съобщиха от пресцентъра на русенската алма матер.

Общо 17 университета от двете страни имат договорни отношения, е станало ясно при посещението си в Русенския университет посланикът на Република Беларус, Негово превъзходителство Владимир Воронкович.

По време на срещата ректорът проф. Велизара Пенчева е представила отделните факултети и специалностите, в които се обучават студенти на Русенския университет. Тя е споделила и част от опита, който има екипът на висшето училище в обучението на чуждестранни студенти и в мобилността по програма "Еразъм".

В срещата от страна на университета са участвали заместник-ректорите по учебната работа проф. Пламен Кангалов и по евроинтеграция проф. Юлиана Попова, както и председателят на Общото събрание чл.-кор. проф. Христо Белоев.

Н. Пр. Владимир Воронкович е отправил покана от името на Беларуската държавна селскостопанска академия към ръководството на Русенския университет за посещение на място и участие в общи образователни и научни конференции и подготовка на програми за обучение. Възможните сфери на по-тясно сътрудничество са ремонтът на селскостопанска техника, бизнес и управление, екология, стана ясно от разговора.

Обсъдена е възможността за обмяна на студенти по „Еразъм+" от учебната 2017/2018 година, както и практическото обучение на студенти в съвместни магистърски програми между Русенския университет и висши училища в Беларус. Проф. Пенчева е дала пример с добрата практиката от Центъра за продължаващо обучение за обмяна на специализанти за определен период от време.

"Част от големите въпроси, които стоят пред земеделието и екологията в нашите страни, могат да бъдат решавани, като използваме контактите си с университети-партньори в Словакия и Чехия", е коментирал в тази връзка председателят на Общото събрание, чл.-кор. проф. Христо Белоев. Той се е ангажирал заедно със зам.-ректора проф. Пламен Кангалов да организират обща среща между екипи на университетите в Нитра (Словакия), Бърно (Чехия) и Горки (Беларус) в Русе, на която да се обсъдят въпроси, свързани с възстановяването, ремонта и надеждността на техниката, както и да се начертаят научни области, в които да започнат общи проекти.

Н.Пр. Владимир Воронкович се срещна и с областния управител доц. д-р Стефко Бурджиев, съобщиха от неговата администрация. На срещата са присъствали още Веселин Кошев – председател на Европейското движение за пряка демокрация, и Станко Станков – управител на фирма „Булмаркет – ДМ“ ООД.

Дипломатът е информирал домакините си, че през 2015 г. е задействана смесената българо-беларуска икономическа комисия с председател зам.-министър Даниела Везиева. Същата комисия ще заседава тази година през месец юни, като в същото време ще се проведе и бизнес форум. Събитията ще се състоят в Бургас.

В контекста на партньорството в областта на земеделието, посланникът е обяснил визията си, че координирането на сътрудничеството между висшите учебни заведения за аграрна и селскостопанска наука следва да се осъществява под егидата на Министерството на земеделието и храните.

Коментирана е необходимостта да се активизират междудържавните икономически връзки чрез търговско-промишлените палати, групата за приятелство с Беларус в българския парламент, както и чрез посещения на разменни начала на делегации от русенска и минска области.

Даден е пример за ползотворно сътрудничество на Община Панагюрище, Асарел Медет с Минска област във връзка с използването на тежкотоварни самосвали „Белаз“ в открития рудник.

Споменато е и посещението на бившия заместник областен управител на Русе Милена Хинкова в Беларус през 2014 г.

Предмет на разговора е било и евентуално посещение на бизнес делегация от Русенска област, на която да бъдат обсъдени конкретни теми на икономическо сътрудничество между двете области – русенска и минска. Не е пропуснат и въпросът за актуализиране на подписания през 1996 г. меморандум за сътрудничество.

Областният управител е поел ангажимент след обсъждане на предложението с подходящи представители на русенския бизнес, да организира делегацията за евентуалното посещение в Беларус, както и да се уточни във взаимодействие с Посолството на Беларус посещение на бизнес делегацията.

Това сътрудничество ще бъде напълно в контекста на постигнатите договорености по време на срещите на смесената българо-беларуска икономическа комисия през 2015 и 2016 година, споделиха още от областната администрация.

В края на срещата официалните лица по традиция са си разменили и протоколни подаръци. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама