Какво означават въпросите за референдума, внесени от "Шоуто на Слави"
11:40, 20 фев 16 / Политика
25
437
Шрифт:
Ето какво всъщност означават въпросите, на които гражданите ще отговарят с „Да“ или „Не“:
1. Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура? - Това означава, че при прилагането на мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство трябва кандидатът за народен представител да получи 50% плюс един глас, за да бъде избран за депутат. При това положение останалите 49,9% от гласоподавателите, упражнили правото си на глас, остават без парламентарно представителство. При мажоритарен избор с два тура, ако на първото гласуване никой от кандидатите не е получил абсолютно мнозинство, се провежда втори тур, на който се допускат двамата кандидати за депутати с най-много гласове от първия тур. Така на първия тур на избирателя се дава правото да избира между множество кандидати, докато на втория се избира между двама.
2. Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120? - По този начин депутатите в Народното събрание ще намалеят наполовина. По закон народните представители се избират за срок от 4 г. Идеята не е нова, но до момента не е подлагана на гласуване. Промяна на броя избраници ще наложи и промяна в Конституцията. В полза на екзотичната идея се изказа преди време и премиерът Бойко Борисов.
Аргументите са за намаляване на издържката на законодателния орган, както и примери, че в някои държави, например Белгия, където населението е по-многобройно от това в България, има по-малко депутати.
Според противниците на идеята обаче така парламентът по-лесно би бил вкаран в зависимост от корпоративни интереси.
3. Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите? - При задължителното гласуване на изборите и референдумите гражданите имат единствено административно задължение в изборния ден да отидат до избирателната секция. Ако не искат да гласуват за нито една партия или мажоритарен кандидат, могат да пуснат празна или невалидна бюлетина в урните. При негласуване се налагат конкретни санкции за гражданите. В различните страни, където задължителното гласуване е наложено, наказанията са глоби, лишаване от избирателни права, лишаване от публични услуги, а на места дори и вкарване в затвора. В Боливия, например, негласувалият не може да получи заплатата от банката си в продължение на три месеца, гърците може да имат сериозни затруднения при издаване на нов паспорт и при получаване на шофьорска книжка, в Мексико и Италия неизрядните граждани трудно записват децата си на детска градина, в Перу избирателите представят в институциите карта, с която удостоверяват, че са гласували, за да бъдат обслужени.
4. Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите? - При дистанционното гласуване по електронен път, или т.нар. електронно гласуване, гражданите дават гласа си през интернет или друга електронна мрежа. Електронно дистанционно гласуване е в допълнение към стандартното хартиено гласуване в секции. То улеснява достъпа и възможностите на гражданите да изразят правото си на глас, като например българите в чужбина, за които се създават секции в консулства или посолства. Електронното гласуване улеснява и хората в неравностойно положение, които не могат да се предвижат до избирателните секции.
Предложение за електронно гласуване след вот на референдум вече влезе в Народното събрание и предстои да бъде обсъдено до няколко месеца.
5. Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори? - За всеки получен действителен глас досега политическите партии и коалиции получават по 11 лева държавни пари за една година съгласно Закона за политическите партии. С подкрепата на тази точка финансирането на партиите и коалициите ще става само с по 1 лев на действителен глас. Средният размер на партийната субсидия в страните от Европейския съюз, където има държавни партийни субсидии, е около 5 евро, или 7 лева на глас.
6. Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и началниците на районните управления в областните дирекции на Министерството на вътрешните работи да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура? - При мажоритарното избиране на шефовете на областните дирекции на МВР и на районните управления ще се имат предвид личните качества на кандидата, без да се гледа партийната му принадлежност. С мажоритарната избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура ще се избират директорите към МВР, които са получили 50% плюс един глас. Ако няма кандидат, който да е получил необходимите гласове, се провежда втори тур между двамата кандидати с най-много гласове от първи тур.
Добави коментар