Млад доктор се учи да лекува сърца в родния Шумен

17:10, 21 фев 16 25 2869 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Д-р Николай Стефанов е специализант по кардиология в Многопрофилната болница за активно лечение в Шумен и работи във Второ вътрешно отделение. Точно преди година 26-годишният лекар започнал специализацията си и избрал да се върне в родния град без колебание. Дипломирал се преди 2 години в Медицинския университет във Варна.

Предпочел да специализира в България, защото смята, че камъкът си тежи на мястото и най-добре е у дома.

Няма нищо лошо обаче, човек да пробва да се реализира и в друга държава, където е по-уредено. Специализантите в чужбина вземат по около 2000 евро, което е в пъти повече от сегашната ми заплата, разказва бъдещият кардиолог.

Във випуска му, завършил Варненския медицински университет през 2014 г.,  съотношението на отишлите да специализират в чужбина и на тези, които са останали в България  е 50/50.

Д-р Стефанов е второ поколение медик в семейството, родителите му са гастроентеролози и също работят в Шумен. Младият доктор избрал медицината, защото самата наука е интересна, а и му харесва това, че с тази професия ще помага на хората. Според него тя е призвание, а не бизнес. Доволен е, че новата Наредба за специализантите дава по-добра възможност за него и колегите му да вземат специалност, промяната е, че сега те получават заплати докато се учат.

 „Минимум 12 години от живота си трябва да посветиш на медицината, за да станеш лекар - 6 години в университета и още  4-5 години за специализация. А и после- докторът се учи цял живот”, допълва д-р Стефанов.

Първото, което осъзнал, когато почнал да работи в болницата е, че добър лекар се става с много опит. Затова обсъжда със завеждащата отделението д-р Петрова всички случаи. Освен това е нужна решителност. Когато се налага бърза реакция в сложни и екстремни ситуации, лекарят трябва да е спокоен и да не изпада в паника.

За едногодишната си практика д-р Стефанов научил, че пациентите вярват повече на лекаря, когато е загрижен и им обяснява на достъпен език диагнозата, изследванията, лечението и дори как точно да си пият хапчетата.

Бъдещият кардиолог избрал тази специалност, защото му харесва, че в нея има спешност, адреналин и в екстремните ситуации трябва светкавично да се взема решение.

Освен това я предпочел и тъй като кардиологията е една от най-бързо развиващите се области на медицината, новите методи - цветни снимки на сърцето и поставянето на стентове, сега спасяват стотици пациенти.

Докторът винаги се опитва да прецени цялостната картина на заболяването на пациентите, макар че на ехографа вижда само туптящите им сърца. Влага и доста емоция в работата си и се случва нощем, когато си ляга да мисли какво става с болните. „Отговорни сме за живота на хората”, отсича д-р Стефанов.

Съветът му за „здраво сърце” е да спортуваме, да не пушим, да не ядем мазни храни и да се стремим да намалим стреса. Негативните неща от ежедневието могат да се преборят с любими занимания, съветва той.

Младият доктор обича да плува, да играе футбол и да се среща с приятели. Въпреки дежурствата и напрегнатото ежедневие, изпълнено с работа и учене, той намира време за релакс и се разтоварва като ходи на мачове.

Обича и да чете, предпочита биографии на известни хора, една от любимите му книги е „Срещи с Буров”.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама