Не подарявайте Пирин на #КОЙ, обръщат се природозащитници към Борисов
21:57, 22 фев 16
25
396
Шрифт:
Природозащитниците настояват с отворено писмо до премиера БойкоБорисов за отмяна на решението за преподписване на концесията за ски зона Банско и разваляне на договора със сегашния концесионер "Юлен".
"Това ще е сигурен знак, че законите в държавата не важат за олигарсите, които се крият зад офшорки, притежаващи концесионера "Юлен", и че държавата работи в тяхна полза", подчертава екоорганизацията в съобщението си.
Решението трява да се вземе или от министъра по околната среда и водите Ивелина Василева, или от премиера. Все още обаче не е ясно кога Министерският съвет ще обсъди казуса с Банско, понеже не е излязал дневния ред на заседанието на кабинета на 24 февруари.
Според природозащитниците това е предложение за узаконяване на нарушенията в ски зоната и за разширяване на концесионните права на "Юлен" в нарушение на конкурентните правила. Те настояват проектът да се отхвърли, да се изиска от държавните институции възстановяване на държавната собственост върху обектите от концесията с актове за държавна собственост, нанасяне на ски зоната в кадастралните карти на община Банско и при потвърждение на драстичните нарушения на концесионния договор, той да бъде прекратен.
Предлаганото изменение на договора предвижда десетократно увеличение на концесионната площ от 99,55 ха до 1069,58 ха,отбелязват природозащитниците. Според тях по този начин се узаконява незаконното надвишаване на досегашната концесионна площ с 60% и се дават права за застрояване върху нови площи от парка, дори извън границите на досегашната концесия. Това е не само нарушение на Закона за защитените територии, но и на конкурентните правила, допълват те.
В позицията си те заявяват, че отговорност за това предложение на кабинета носят управляващите партии, които участват в Съвета за развитие, след като са одобрили на 19 февруари 2016 г. идеята за изменение на концесията.
Поръчков доклад за изменение на концесията
„Най-голяма отговорност носят експертите в Междуведомствената работна група, създадена със заповед на премиера през 2014 г., която изготви поръчков доклад и проекторешение на Министерския съвет за изменение на концесионния договор в полза на концесионера нарушител“, заявяват от коалицията.
"Вместо да информират Министерския съвет за драстичните нарушения на концесионния договор, държавните експерти заблуждават от началото на 2015 г., че концесионният договор е неясен и това е довело до проблемите с концесията", пише още в писмото им. Природозащитниците се позовават на концесионния договор за ски зона Банско ( чл. 12, ал. 5), който изисква държавата да прекрати концесията при съществено неизпълнение на задълженията на концесионера.
Нарушения на задълженията
Увреждането на Пирин е едно от фундаменталните нарушения на задълженията на „Юлен“ в периода от 2001 до 2016 г., според коалицията. Геодезично замерване на ски зоната, възложено от Министерство на околната среда и водите през 2010 г., разкрива, че концесионерът е застроил и съответно увредил 60% по-голяма площ от разрешената по концесионен договор (т.е. 158 ха вместо разрешените 99,55 ха).
Голяма част от ски съоръженията и обектите са изградени, без да са разрешени от екоминистерството, показват справки на Министерството на околната среда и водите. Такива например са лифтът "Железен мост-Платото", ски пистите "Платото-север", "Стражите", "Шилигарник 2", ски пътищата до Банско, водохващанията и водоемите за изкуствен сняг по р. Бъндерица.
Еколозите припомнят, че противозаконното увреждане на защитени територии е престъпление по чл. 278в от Наказателния кодекс.
След 2004 г. "Юлен" изгражда десетки съоръжения, които не са предвидени в концесионния договор, нито в плана от 2001 г. на общината. Това са новите лифтовете "Железен мост-Платото", "Платото", "Тодорка", "Бъндеришка поляна-Коларски път", ски пистите "Платото-север", "Стражите", "Шилигарник 2", водоеми, ски пътища и други обекти. Лифтът "Железен мост-Платото" и ски-пистите "Стражите" и "Шилигарник 2" са изградени дори извън границите на концесията, което е отново нарушение на договора, довело до увреждане на националния парк и присвояване на територии извън концесията.
Задължение е концесионната площ да се използва в съответствие с екологичните изисквания за опазване на защитената територия, цитират договора еколозите. Те посочват, че с решение на Върховния административен съд от 2014 г. е отхвърлено искането на концесионера за получаване на екосертификата EMAS на Европейската комисия заради "наличието на доказателства за извършени от "Юлен" нарушения, установяващи трайна тенденция към неспазване на нормативната уредба по околна среда", както и неразрешени жалби срещу превишаване на концесионната площ и изключването на ски зоната от обекта на световното наследство на ЮНЕСКО поради увреждане на уникалната природа на Пирин.
Концесионерът няма право и да прехвърля правата и задълженията си на трети лица, което по данни на Сметната палата е нарушено с прехвърлянето на правото на собственост върху обекти на концесията (лифтовете "Платото", "Чалин валог", "Тодорка" и др.) в полза на офшорната компания "Маренго трейдинг", отбелязват от коалицията.
Еколозите цитират и одитния доклад на Сметната палата, според който концесионерът не заплащал коректно предвидените в договора концесионни възнаграждения. За периода 2002 - 2011 г. концесионерът се е опитал да скрие изплащането на 562 494,44 лв. към концесионните възнаграждения, сочат изчисленията на Сметната палата, цитирани от еколозите.
Според договорките концесионерът трябва да запази преференциите за студенти, ученици и преподаватели при ползване на ски пистите и съоръжения. Ценоразписът на ски зона Банско показва според справка на природозащитниците, че за преподаватели няма никакви преференции, а за студентите те са занижени от близо 50% от цената на картите до по-малко от 10%.
Добави коментар