Орязват икономическите специалности в университетите
12:43, 23 фев 16
25
385
Шрифт:
„Искам измененията в Закона за висшето образование да стават така, че да се установи стабилност, а не шок. Процесът по приемането му ще става плавно до 2017 г.", отбеляза Кунева.
По нейните думи целта не е да се пълнят университетите със студенти. Затова се въвеждат т.нар. приоритетни и защитени специалности. С промените ще бъдат намалени утвърдените места за прием в направленията „Икономика“ и „Администрация и управление“. В момента в тези специалности има излишък на кадри, като 1/3 от всички студенти се обучават в тях, коментира зам.-министърът на образованието и науката проф. Николай Денков.
Целта е да се пренасочат студентите от едни специалности към други. При орязването на професионални направления, висшите училища ще могат да обучават студенти по тях, но срещу заплащане, а не държавна поръчка.
„Има липса на пазара на труда за инженери, математици и финансисти. Това са областите, свързани с нови технологии, които изискват и по-задълбочено специализиране“, каза още Денков.
По тази причина е въведен статутът на приоритетните направления. За тях ще бъде предвидено допълнително финансиране, за да могат да се поемат повече студенти и да се провежда по-гъвкава политика, например с отпускането на стипендии, обясни зам.-министърът. Новият проект "Студентски стипендии" е насочен само към приоритетните направления.
"Промените във висшето образование започват с демографското положение на страната. Очаква се студентите да намалеят с над 4000 през новата учебна година", прогнозира Денков.
Въпреки промените, парите за висше образование няма да са по-малко, увери Кунева. По нейните думи финансирането на университетите ще става поетапно. Голяма роля имат коефициентите за акредитация на ВУЗ-овете по рейтинговата система. Там, където се установяват по-високо качество на обучението и реализация на студентите се е увеличил бюджетът на университета, а при други е спаднал по същите критерии, обясни проф. Денков.
В момента министерството разработва методика и подготвя списък със защитени специалности. Такива са екзотичните филологии, за които няма много желаещи, но държавата има нужда от тях. „Идеята е да се използва механизъм, чрез който да се дефинират защитените специалности и те да получат по-високо финансиране, за да могат да се привлекат студенти. Списъкът за защитените специалности ще бъде прегледан от ресорните министерства и работодателските организации, за да се приоритизират специалностите и нуждата от кадри", допълни зам.-министърът. В понеделник Кунева ще се срещне с ректорите на университетите в страната. Тя уточни, че в най-кратко време ще бъде оповестен законопроект, „с който ще затворим евентуалните вратички за удължаване мандата на ректорите“ при промяна на статута на висшето училище. Законодателни промени предвиждат разделянето на управлението на университетите на две - административно и финансово-стопанско.
Добави коментар