Обирът на инкасото в столичен мол е по пример от епизод на „Под прикритие“
20:44, 23 фев 16
25
327
Шрифт:
Според експерти в областта на охраната не са малко случаите, в които престъпниците копират сцени от филми. Оказва се, че в действителност точно моментът преди охранителят да се качи в инкасото, е най-удобен за преодоляване на бронираната врата.
"Шофьорът натиска един бутон и тя само по този начин може да се отвори. Тогава те могат да влязат в инкасо автомобила и да вземат още от парите, които вероятно автомобилът е носил", каза пред репортер на телевизията Красимир Цветанов, експерт по охрана и сигурност.
Според експертите бързата реакция на охранителите е объркала първоначалния сценарий на грабежа и затова са успели да вземат само една пратка. Нападателите са имали не повече от минута, за да оберат инкасото. Изборът на оръжие също не е случаен.
"Автомат "Калашников" има 30 патрона в пълнителя, но скоростта му е 600 патрона в минута. При обикновения пистолет той е 9 до 15 заряден и всъщност е много по-бавен. Целта е била да им покажат, че те имат решимост, че са готови да отнемат живот и да направят всичко възможно да сломят тяхната съпротива", каза Цветанов.
Според експерти нападателите са наблюдавали поне месец кога идва инкасо автомобила, колко време се задържа на паркинга и по кой маршрут се движи. По този начин са изчислили времето за реакция. Имали са поне два варианта за бягство. Проучили са и местата, където са разположени всички 200 камери на територията на търговската сграда.
"Вероятно е да имат вътрешна информация, да са работили в охранителна фирма. Ако са работили няколко месеца те знаят отвътре как стоят нещата и няма какво да ги спре. В големите охранителни фирми много хора постъпват, много хора напускат. Много често хората не издържат и шест месеца и напускат. За тези шест месеца те вече имат информация вътре какво се случва", допълни експертът по охрана и сигурност.
Според една от хипотезите в грабежа са замесени поне още шестима души, които са подсигурили бягството.
Добави коментар