Въвеждат задължителна специализация за изучаващите „Туризъм“
13:51, 25 апр 16
25
365
Шрифт:
На фона на недостига на квалифицирани кадри стана ясно, че четирима от всеки петима, завършили висше образование по туризъм, намират реализация в друга област или остават безработни.
На нас ни трябва качествени кадри, които още в училище да са подготвени в реална среда, каза Людмила Некова, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Бизнесът ще изпрати своите предложения за промени в най-кратък срок, включително и по проекта на Закона за професионалното образование.
Вицепремиерът Кунева изнесе данни за реализацията на завършващите висше образование по туризъм. Най-добре на трудовия пазар се реализират дипломиралите се в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (близо 32% от завършилите), най-малко - възпитаниците на Колежа по туризъм в Благоевград (8,4%). От Икономическия университет - Варна се реализират в сектора 15.43%, докато от Университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас още по-ниско - 13.98%.
Обучение на студенти по специалности на висшето образование от професионално направление Туризъм се извършва в общо 14 висши училища. Броят на обучаваните в професионалното направление студенти за първия семестър на учебната 2015 – 2016 г. е около 6000.
Туризмът действително отчита потребност от кадри, но не за ръководни позиции, за което е необходимо висше образование. Затова вниманието ни е насочено към професионалните гимназии по туризъм, които могат да подготвят изпълнителски кадри за туризма, подчерта Кунева. Професионално образование в бранша се осъществява в 130 училища, от които 85 професионални гимназии, 25 СОУ, 16 ПУИ, СПИ и 2 училища за деца с увреден слух.
Добави коментар