Зам.-министър Мичева: Запрещението е гражданска смърт за лицата с увреждания
14:57, 25 апр 16
25
538
Шрифт:
Тя участва в първата кръгла маса по проблемите за дееспособността и необходимоста за промяна на Закона за лицата и семействата. Форумът е организиран от народния представител Ралица Тодорова и се провежда в Гранд хотел „Шумен”.
Изготвянето на нов закон е отговор на ангажимент, поет от България през 2012 г., когато страната ратифицира Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН.
В Конвенцията се изисква равнопоставеност на всички хора пред закона независимо дали имат някакви увреждания.
Ние сме в противоречие с принципите на Конвенцията от 2012 г. Все още продължаваме да поставяме лица с интелектуална недостатъчност под запрещение, заяви Мичева-Русева. Тя обясни, че от 2012 г. съществува работна група, която подготвя нови текстове, съобразени с международното право.
Според тях държавата се задължава да създава механизми, които да подкрепят лицата с увреждания.
Зам.-министърът обясни, че трбва да се създават мерки за подкрепа. Чрез тях съдът ще стане по-ангажиран, като на всеки 2 години ще се изисква доклад какво е състоянието на лицето, поставено под запрещение.
Запрещението лишава хората от всички техни права. Всяко лице е различно и има нужда от различна подкрепа. Ако не може да сключи сделка, да бъде посъветвано за нея, а не по принцип да бъде наложено запрещение, разясни идеята на новия закон Мичева-Русева.
Тя обясни, че състоянието на всяко такова лице ще се следи от група. Ангажиран е кметът, заедно със социални работници и се проследява какво се случва, посочи зам.-министърът.
Към момента заради несъответствието на българското с европейското законодателство заради режима на запрещение България е осъдена по две дела, каза още тя.
Мичева-Русева обясни, че в закона е предвиден и режимът на хората в кома. За такива случаи ще се назначава представител от съда и заедно ще се взема решение какво да се извършва – дали и какво имущество да се продава или какво лечение да се предприема.
Добави коментар