Изследват първокласници от Добрич за затлъстяване
07:23, 19 май 16
25
291
Шрифт:
Изследването се извършва от март до май тази година в изпълнение на проект “Европейска инициатива на Световната здравна организация за наблюдение на затлъстяването при децата” с участието на 28 Регионални здравни инспекции в страната. Предстои данните да бъдат изпратени в НЦОЗА в София за обработка и анализ.
Затлъстяването е заболяване, което се дължи на натрупване на мастна тъкан в организма на човека. В зависимост от степента на това натрупване, състоянието се определя като наднормено тегло или като затлъстяване.
То е причина за развитието на редица заболявания: сърдечно-съдови (атеросклероза, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт), захарен диабет тип 2, злокачествени новообразувания, ставни, дихателни заболявания и др.
Особен риск е затлъстяването при децата, тъй като се формират голям брой мастни клетки, които остават при възрастния човек и не намаляват дори и той да отслабне. Ето защо профилактиката на затлъстяването в зряла възраст започва още в детския и юношеския период.
Ключът към здравословното хранене се крие в начина на балансиране количеството на всяка една от хранителните групи в ежедневния ни режим, така че да се чувстваме здрави и изпълнени с енергия. От експертите на Националния център по обществено здраве и анализи, гр. София са разработени препоръки за здравословно хранене на населението в България, които най-общо се изразяват в следното:
Консумирайте разнообразна храна. Отделяйте достатъчно време за хранене в приятна и спокойна атмосфера. Консумирайте зърнени храни като важен източник на енергия. Предпочитайте пълнозърнест хляб и други пълнозърнести продукти. Ежедневно консумирайте над 400 грама разнообразни зеленчуци и плодове, за предпочитане сурови. Предпочитайте мляко и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини и сол. Избирайте постни меса, замествайте често месото и месните продукти с риба, птиче месо или бобови храни. Ограничавайте приема на животински мазнини. При готвене замествайте животинските мазнини с растителни масла. Ограничавайте приема на захар, захарни и сладкарски продукти, избягвайте консумацията на безалкохолни напитки, съдържащи захар. Намалете консумацията на сол и солени храни. Ако консумирате алкохолни напитки, приемайте ги в умерени количества. Поддържайте здравословно тегло и бъдете физически активни всеки ден. Приемайте ежедневно достатъчно вода. Приготвяйте и съхранявайте храната по начин, осигуряващ нейното качество и безопасност.
Добави коментар