Българите в чужбина атакували сигурността, според Каракачанов
10:13, 19 май 16 / Политика
25
356
Шрифт:
Според Кракачанов тези българи, които активно се противопоставят на промените, всъщност са хора, които не представляват никой освен себе си, а единственото, което правят е да провокират атака срещу този закон.
В спор с Димитър Иванов, българин, който живее в Швейцария, Красимир Каракачанов го определи, като човек със самочувствие на „римски император” и реторично попита какво той всъщност е направил за тази държава.
„Какво да си говоря с човек, който нито познавам и зная. Това ли са нормалните и красиви българи? Айде мръднете се малко от Швейцария и вижте какво се случва тука”, прекъсна депутатът опита на Димитър Иванов да обясни как се организира разкриването на секции в чужбина.
Депутатът заяви и че ще си говори с тези българи, когато някой от тях се върне в България, направи си партия и намери хора, които да гласуват за него.
"Ние от ВМРО и Патриотичния фронт имаме най-голям интерес от това, което иска ДПС, секции за гласуване да има навсякъде в чужбина", каза още Красимир Каракачанов. Той е убеден, че двете организации ще получат сериозна подкрепа от Македония. Справка на София topnovini.bg показа, че новосформираният "Патриотичен фронт" е събрал общо 4843 гласа зад граница на парламентарния вот през 2014 г. . Най-голяма е подкрепата в Битоля, Македония (155 гласа). Подкрепа за ПФ (секции с над 30 гласа за обединението) има и във Великобритания, Испания и Германия.
Съпредседателят на ПФ нарече порнография текстовете в стария изборен закон, които са позволявали секции за гласуване да бъдат откривани на места като Хаваите и остров Пукет. Според Каракачанов законът е за България и няма как тя да го налага в цял свят.
"Няма как в едно населено място, което на 5000 км от България, да искаш държавата да ти осигури гласуване. Ти живееш в друга държава, по други закони", поясни лидерът на ВМРО.
"Патриотът“ се възмути, че в Турция гласуват 350-400 хиляди души с двойно гражданство, които не говорят български. Всъщност на изборите преди 2 години в Турция са гласували 60 090 души, а исторически там най-голям е броят на гласувалите през 2009 г. - 89 071.
Каракачанов заяви и че на практика според новите правила до 35 секции във всяка една държава по света ще могат да се откриват, стига да става въпрос за населено място с над 1 млн. жители. Съпредседателят на Патриотичния фронт обаче призна, че остават проблемни Лондон, Берлин и Париж, именно заради много българи, които живеят там. Той обаче обеща с промените на промененото законодателство, които предстоят да се въведат, да се улеснят реално гласуването на българите в чужбина.
Каракачанов смята, че с новите правила ще може да се ограничи контролирания вот от Турция, който е недопустим. Като аргумент за последното депутатът посочи, че гласуващите в Турция са реално с двойно гражданство в нарушение, а много от тези българи се записват доброволци в турската армия и се бият за чужда държава.
Според Каракачанов по стария вариант, защитаван от Плевнелиев, в Турция ще трябва да се открият автоматично 136 изборни секции и да се даде възможност за откриване на нови.
Също по "Нова телевизия" депутатът от Реформаторския блок Настимир Ананиев обяви, че от организацията не са се отменали от обещанието си да защитят изборните права на българите в чужбина. "За да минат дадени текстове, е нужно по-голямо мнозинство. С публикуването на изборния кодекс в Държавен вестник, ще вкараме, заедно с ГЕРБ, закон за неговото изменение и допълнение, който ще е много по-добър", уточни Ананиев.
Добави коментар