Рекордните 800 участници се включиха в „Златната гъдулка 2016“ – Русе
15:16, 12 юни 16 / Култура
25
590
Шрифт:
Съборът се провежда в два раздела: обработен фолклор (танцови състави, хорове, вокални групи за обработен фолклор, оркестри) и изворен фолклор (обичаи, певчески групи, групи за игри на песен – със или без съпровод, инструментални групи, играчи, певци, свирачи, разказвачи), като на сцената тази година се представят рекордните близо 800 участника: 43 индивидуални изпълнители, 29 групи за изворен фолклор, 28 групи за обработен фолклор, от които 27 са от Централна и Североизточна България – от областите: Силистра, Варна, Шумен, Разград и Велико Търново, 73 от Русе и Русенска област.
Най-малкият ентусиаст, който участва във фолклорната надпревара, е на 5-годишната Драгомира Драгомирова от Русе.
По традиция, в 12 ч., по време на почивката, се състоя обеден концерт, в който участие взеха децата на Детско юношески фолклорен ансамбъл (ДЮФА) „Зорница“ и Фолклорен танцов ансамбъл (ФТА) „Здравец“ при Общинския детски център за култура и изкуств (ОбДЦКИ) в Русе, Фолклорен танцов състав (ФТС) „Зора“ при Общинския младежки дом (ОМД) в Русе и Детски ансамбъл при Фолклорен танцов театър (ФТТ) „Найден Киров“. Участниците и гостите бяха поздравени от кмета на Община Русе Пламен Стоилов.
С нелеката задача да оценява изпълненията се зае експертно жури: проф. д-р Албена Георгиева – етнолог, проф. д-р Горица Найденова – етномузиколог и преподавател по фолклор в Националната музикална академия (НМА) „Панчо Владигеров“ – София и Десислава Тихолова – етнограф към Регионалния исторически музей в Русе.
За най-добре представилите се участници са предвидени индивидуални и колективни парични награди, грамоти, както и Голямата награда – Приз „Златната гъдулка”.
Тазгодишното 47-мо издание на фолклорния събор е изключително атрактивно и благодарение на изложението на майстори на художествени занаяти от цялата страна, което превърна алеята до сцената в една истинска „улица на занаятите“, организирана от сружение „Общество за фолклор“ от Стара Загора, Дунавската задруга на майсторите на народните художествени занаяти от Русе, в партньорство с местната власт.
Изложението на занаятчиите е колоритен и ярък акцент в програмата на събора „Златна гъдулка“, като в него се изявят дипломирани майстори-занаятчии от Русе, София, Пловдив, Стара Загора, Велико Търново, Варна, Силистра, Казанлък, както и международни участници от Украйна и дори Перу.
Украинецът Владимир Анисимов е един от международно признатите майстори на топено стъкло, а Фреди Ромеро от Перу е носител на нематериално културно наследство на ЮНЕСКО и е майстор на автентични амулети.
Сред българските занаятчии са и известният на международно ниво бижутер и редовен участник на изложението в Милано – Жельо Желев и доайенът на българските майстори-занаятчии – известният майстор ювелир и художник от старата школа – Любо Дудев, който представи интересна колекция от гравирани ножове.
Има още резбари, свещари, металопластики, изделия от кожа, съвременни занаяти – шлифовано стъкло, кукли и шлифовани камъни, реплики на прабългарски лъкове и мечове. Някои от участниците направиха и демонстрации по изработката на техните изделия. Всички те представиха истински произведения на изкуството с най-високо художествено качество.
Фолклорният събор „Златната гъдулка“ се организира от Община Русе, а водещ на програмата е бъде актрисата от Драматичния театър (ДТ) „Сава Огнянов“ Ралица Константинова.
Добави коментар