Архитектите в Добрич не са съгласни с подмяната на проекта за паметник на ген. Колев
08:43, 13 юни 16
25
390
Шрифт:
Поводът за него е информация в медиите за решение на Управителния съвет на Сдружението „Изграждане в град Добрич на паметник на генерал Иван Колев и загиналите за свободата на Добруджа през 1916 г.”, че се водят сериозни разговори този паметник да бъде завършен до тържествените чествания на 7 септември 2016 г. в чест на 100-годишнината от бойните действия в Добруджа. В публикация на вестник „Добруджанска трибуна” от 30 май се посочва, че „след разговори с кмета на Добрич Йордан Йорданов и представители на Управителния съвет на Сдружението изборът е паднал върху проекта на скулптора Димитър Янков. Той е гарантирал, че ще се справи технически в кратки срокове и до края на август монументът ще бъде монтиран в градинката до концертна зала “Добрич”.
В писмото си от Камарата на архитектите заявяват, че са провокирани от факта, че се водят преговори с добрички автор, чийто проект участва в първия конкурс от 2008-2009 г., когато журито не присъжда първо място поради липса на безспорен проект с необходимите композиционни, естетически и градоустройствени качества и след втори неуспешен опит конкурсът е прекратен. „След този неуспех стъпка в правилната посока бе решението през 2010 г. да се премине към директно възлагане на поръчката на проф. Крум Дамянов – артист с доказани в световен мащаб постижения в областта на монументалните изкуства и синтез, чийто проект е широко обсъден, одобрен и платен от данъкоплатците. Безспорно чест и гордост е всеки град да притежава творба на този гениален български творец”, се посочва в писмото на РК на КАБ.
„По този повод информация за промяна в решението на Управителния съвет на сдружението да се водят преговори за друг проект, без широко обществено обсъждане, предизвиква нашата тревога. Обектите на монументалното изкуство, освен носители на историческата памет и знак за народна почит са и много силни градски елементи с възпитателен заряд, защото имат възможността непосредствено да внушават философски, морални и естетически критерии у хората”, посочват архитектите.
Според тях, всяка намеса в градското пространство на едно селище, особено касаещо централната градска част, категорично би трябвало да е предмет на широка обществена дискусия, в която активна роля да имат професионални обществени организации. Подобни проекти се одобряват от компетентно жури и се съгласуват от Специализирания експертен съвет за изобразителни изкуства към Министерството на културата.
„Ние, добричките архитекти, искаме най-категорично да заявим нашата гражданска и професионална позиция! В този момент, когато в града ни има възможност да бъде сътворен и оставен за поколенията художествено-монументален акцент, който ще промени положително градската среда и памет, да го направим с решения, взети в широк обществен кръг от уважавани специалисти и граждани. Желаем да се сформира експертен формат от специалисти, на който да станем съинициатори, и със знание и опит професионалните организации да бъдем в помощ за вземане на правилното решение за града”, заявяват още от РК на КАБ.
Добави коментар