Живко Табаков: Бюро „Антикорупция“ трябва да е независимо, ръководено от човек с безспорен авторитет
10:28, 13 юни 16 / Политика
25
361
Шрифт:
Това заяви заместник областният координатор и общински председател на „Движение България на гражданите“ в Бургас Живко Табаков по повод антикорупционния закон, който предстои да се гласува в Народното събрание.
Той уточни, че проверявани по закона няма да бъдат само хората по високите етажи на властта, но и всички, които имат достъп до обществени финанси или възможности да избират такива, които да управляват обществени средства. С новия закон ще се декларират всички имоти, които по документи принадлежат на подставени лица, но всъщност се ползват от висшите държавни чиновници – под привидни договори за наем, лизинг и т.н. Това е мярка, която създава възможност за повече прозрачност при установяването на имущество и съответно при санкционирането на лицата, които не са декларирали имущество. Законът предвижда и засилване на санкциите за корупционно поведение.
Националното бюро за предотвратяване на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество ще обединява в себе си Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) и звеното в Сметната палата, което приема и проверява имуществените декларации. В законопроекта е предвидена възможност Бюрото да сезира прокуратурата при всеки установен случай на престъпление, а данните от декларациите пред него ще имат значение и за установяване на данъчни задължения.
Табаков е категоричен, че за ДБГ приемането на антикорупционния закон е първи приоритет заедно със съдебната реформа. Ако няма политическа воля да се приемат, то това поставя под сериозен въпрос мястото на ДБГ в това управление. Но той счита, че дотам няма да се стигне, тъй като водещата комисия е одобрила закона с 11 гласа „за”. Законопроектът е на Министерския съвет и е внесен от него, т.е. от страна на МС има политическа воля да се вземат сериозни мерки за борба с корупцията.
„Този закон е по-радикален от предходния си вариант. Дори и да има спорни текстове, работната група ще ги изчисти, така че да има пълно съгласие по тях от страна на всички партии. ЕК ни показа недвусмислено, че подобен закон е спешен и нужен на България, за да се справи с корупцията по високите етажи на властта. Но ако оставим ЕК настрана, защо не се вслушаме в гласа на българските граждани, според които ниският стандарт на живот у нас се дължи именно на това, че всичко е пропито от корупция. Истината е, че тя изяжда хляба ни“, заяви Живко Табаков.
Добави коментар