Нели Огнянова: Рейтингът е важен, но медиите не трябва да търсят сензация
11:27, 14 юни 16
25
325
Шрифт:
Огнянова даде пример с получена жалба от бащата на млад човек, който се самоубил. Заглавието на публикувания материал е „Мъж се гръмна от любов“, а в жалбата били посочени различни основания, които комисията подробно разгледала.
„Когато има отразяване на трагични събития, трябва да има баланс между правото на хората да са информирани и правото на засегнатите лица в защитата на личната информация.Широката аудитория е чувствителна към тези теми. Не трябва да се внасят тревожност и паника, за да не се усилва страхът“, уточни експертът в медийното право.
Според Огнянова не бива публикациите да допринасят за образоването на хората за това как да извършват престъпления или негативни действия спрямо собственото им здраве. По думите й това най-вече се отнася за децата. Именно за това от комисията призовават към внимание при отразяване на инциденти, свързани с деца.
„Има разбиране от медиите, че щом са взели съгласие от родителите, могат да интервюират децата. Това обаче не е така, защото отговорността за преценката остава у медиите. Те отговарят за това да не задават въпроси, които надминават компетентността на детето“, подчерта Огнянова.
Журналистът Весислава Антонова от в. „Капитал“ коментира, че нерядко й се случвало да гледа с по-критично око на работата на колегите си в медиите. Според нея има достатъчно много примери, които са откровено неспазване на Етичния кодекс от страна на българските медии.
Бяха подготвени два примера на репортажи от бТВ и Нова телевизия, които показваха нарушения на Етичния кодекс. Беше излъчен само единият, тъй като репортерът Миролюба Бенатова заяви, че изборът само на два репортажа не е обективен. Според нея бТВ и Нова телевизия всеки ден излъчват стотици минути публицистика, а свеждането до два репортажа не е коректно. Тя поиска или да бъдат показани повече примери, за да е обективно, или да не се излъчват само два, тъй като има публицистика всеки ден с различни нюанси на преминаване на граници.
От СЕМ представиха мониторинг на БНТ 1, бТВ, Нова телевизия, Алфа ТВ, СКАТ, BiT за наличието на аудио-визуално съдържание с акцент върху насилието в новинарските емисии. Периодът на осъществяването му е 30.03.2016 г. –05.04.2016 г. и показва моментната медийна картина. Затвърдено е за пореден път, че преекспонирането, свръхпредставянето на теми е характерен елемент за някои от наблюдаваните програми. Според СЕМ този подход травмира не само близките на пострадалите (т.нар. вторична виктимизация), а и останалата зрителска аудитория, особено децата. Фиксирането върху определен криминален сюжет или жертва превръща една случка в сензация.
За пет от шестте програми количественият анализ показа, че темите, свързани с тероризъм, радикален ислям и военни действия - като бройки и като времетраене, са по-малко спрямо отразените теми за криминални прояви и битова престъпност. Изключение прави само АЛФА ТВ, при която в програмното съдържание се отчита значително по-висок процент информации за тероризъм и военни действия.
Добави коментар