Министерски съвет все пак ще разгледа промените в Закона за съдебната власт
08:20, 15 юни 16 / Политика
25
362
Шрифт:
Очаква се законопроектът да бъде приет от кабинета, а следващата стъпка е той да бъде внесен в Народното събрание и да мине на обсъждане в правната комисия преди да стигне до пленарната зала. В момента пък се провеждат разговори с парламентарно представените партии, за да им бъде разяснено в какво се състоят промените.
Законопроектът е част от съдебната реформа започната от правителството с промените в Конституцията от края на 2015 г. Първата редакция на закона вече беше приета от депутатите в края на март. Вторият проект предвижда реформа в прокуратурата, която да я направи по децентрализирана и отчетна, като урежда и дейността на Инспектората към ВСС, който вече ще прави проверки за почтеност, за конфликт на интереси и за имуществото на магистратите.
Също така законът ще уточни правиалта и начините за атестиране на магистратите, ще разшири съдийското самоуправление, а също така ще изясни правилата, по които ще се избират членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) от магистратската квота.
На 9 юни ВСС отхвърли проекта за промени, като взе решение да "не съгласува" законопроекта. Правосъдният министър Екатерина Захариева реагира веднага и определи решение за абсурдно и нелепо. Членът на прокурорската колегия на ВСС Ясен Тодоров пък призова депутатите да внимават какво и как ще гласуват, за да минат добрите текстове от проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), а спорните да бъдат изяснени.
Добави коментар