Американци изградиха в Добрич най-голямата у нас дестилерия за лавандула за 5 млн. лв.
12:38, 15 юни 16
25
2847
Шрифт:
За откриването в Добрич пристигнаха седемте собственици на американската компания, както и 80 от топ търговците на маслата им в САЩ.
„Добре дошли“ каза на инвеститорите кметът на Добрич Йордан Йорданов. „Искам да благодаря за това, което направихме, като сътрудничество за последните няколко месеца. За шест месеца успяхме да се сработим – местната власт и бизнесът – американския инвеститор, и да построим това, може би, най-голямо съоръжение в България. Самият проект е на стойност около 5 млн. лева и ще открие 60 нови работни места за нашия град“, каза кметът. Той пожела на инвеститорите успех и ги увери, че в негово лице имат партньор, на когото могат да разчитат.
„Това е само началото и по-лесната част. Реалната работа започва сега, като нашата работа е да ви доставяме тези етерични масла, а останалото зависи от вас, обърна се към присъстващите топ търговци на крайния продукт“ Пламен Николов – генерален директор на „Есетере България“
„
Наистина е невероятно това, което сме постигнали. Горди сме с успеха и изграденото тук е впечатляващо“, заяви каза Дейвид Стърлинг - основател и главен изпълнителен директор и президент на „dōTERRA“. „Цветовете тук са много хубави и съм убеден, че това ще бъде най-красивата дестилерия в цяла България“, каза той. И подчерта, че компанията работи не само в сферата на селското стопанство, като извършва сеитба, отглежда растенията, изгражда международни партньорства, но и работим и със Социалната чайна“. „Тук можем да произвеждаме етеричните масла, да ги доставяме по целия свят и след това да се връща и към местната общност. Убеден съм, че това производство ще въздейства на хиляди хора тук – растениевъдите, фермерите, работещите в дестилерията“, каза още президентът на американската компания. Той подчерта, че в дестилерията в Добрич ще се отглеждат не само лавандула, но и маточина, лайка и други растения. „За мен и за моите партньори това е един вълшебен ден. Невероятно е това, което се случи“, каза още Дейвид Стърлинг.
В новата дестилерия, която е единствената у нас с лабораторно-изследователски център, са инвестирани около 5 млн. лева. Тя е с производствена мощност от 60 куб. м. Има собствен сондаж, охладителен басейн с двойно дестилирана, топла, ароматизирана вода. Ще преработва както лавандула, така и маточина, лайка, бял равнец и други етерично маслени растения, включително и тамян, който ще се внася от Сомалия.
През активния сезон там ще бъдат наети 60-70 души, включително и младежи, които напускат социални институции, тъй като „Есетере България“ си партнира със Социалната чайна - предприемачески проект на организация базирана във Варна, която предлага работни места и менторски програми на младежи от държавни институции, от проблемна социална и/или семейна среда.
Първото дестилирано масло е от маточина. То е преработено вчера, като са получени 150 г дестилат.
По думите на Пламен Николов, това е първата 100-процентова собственост на „dōTERRA“, която на други места работи в партньорство. Компанията има центрове в САЩ, Европа, Китай, Азия. Израснали са по-бързо от Amazon и Apple, каза още той.
Според сайта на „dōTERRA“, компанията е основана през май 2008 г., а до декември същата година вече има 1 милион долара продажби, какъвто оборот през 2009 г. вече прави за месец, апрез 2012 г. – за ден. През 2015 г. за компанията работят повече от 1650 души и има повече от един милион независими дистрибутори по целия свят.
Добави коментар