Обвинените в опит за убийство на Митьо Очите получавали заплахи за живота си в затвора (допълнена)
19:11, 18 юни 16
25
457
Шрифт:
„Не се признавам за виновен. Не съм застрашил живота на никого. Искам да ми бъде наложена мярката „домашен арест“. От съседните килии в затвора имаше заплахи, че ще ме бият, както и други работи“, каза в съдебната зала Иванчев и добави, че му била открадната златна гривна там.
Другият обвиняем – Радослав Димитров, също поиска да му бъде наложена мярка „домашен арест“.
„До момента съм си изкарвал прехраната с честен труд. Не съм участвал в това престъпление. Никога не съм се укривал за нищо. Винаги съм съдействал на полицията“, бяха думите на Димитров.
Техни защитници са Калин Георгиев и Росен Петров от Варна, тъй като никой бургаски адвокат не се е съгласил да поеме защитата им. Те също поискаха от съда на клиентите им да бъде наложена по-лека мярка за неотклонение. Георгиев и Петров изтъкнаха факта, че по оръжието, с което се предполага, че е стрелял Иванчев, е намерен ДНК материал на Никола Маринов–Магарето.
Държавното обвинение обаче не е съгласно с това и счита, че на двамата обвиняеми трябва да се наложи най-тежката мярка – „задържане под стража“. Според прокурора съществува реална опасност те да се укрият или да извършат друго престъпление.
„Считам, че Иванчев е извършил престъплението, в което е обвинен. Това се доказва и от разпитаните свидетели. Установено е, че той е стрелял с пистолет „Макаров“. ДНК експертизата сочи, че той е бил в ръцете на обвиняемия“, каза прокурор Ангел Ангелов.
Той посочи, че Георги Иванчев е бил осъждан за друго престъпление преди време. Тогава получил година и 4 месеца затвор, изтърпяването на което е отложени с три години.
Относно Радослав Димитров прокурор Ангелов също заяви, че събраните доказателства сочат, че той е извършил престъплението, в което е обвинен. Това се доказвало от направения оглед на местопрестъплението и намерените гилзи на мястото, посочено от разпитаните очевидци, които впоследствие са разпознали Димитров.
„Недоумение буди това, че в ресторант „4 you“ се насочват около 30 човека, които нямат никаква резервация. Едното лице е било по шорти и бронежилетка, с пура в устата. Какво налага това движение на маса лица? И то в един от световноизвестните курорти у нас Слънчев бряг. Нека да се има предвид, че обвиняемите често са ходили в заведението. Начинът на придвижване на въпросното лице Желязков и свитата му предполага най-малкото резервация“, посочи адвокатът на Георги Иванчев Росен Петров и добави, че ако не е било това обвинение, никой е нямало да знае за клиента му, докато Димитър Желязков всеки го знае, както и миналото му.
Адвокат Петров каза още, че не може с лека ръка да се взима най-тежката мярка.
„Искам да изразя моите опасения, че клиентът ми е застрашен. Той не е от този град и е в ареста, където има над 600 опасни и доказано осъдени лица. Когато ходих до затвора, чаках три часа. Кое налага това нещо?“, добави Петров.
Според защитника на Димитров – Калин Георгиев, свидетелските показания били противоречиви. Много свидетели са говорили не за обикновено посещение в заведението, а са използвали думата „нахлуха яки мъже“. Някои от свидетелите посочили, че тази група се е движела под строй.
„Не може да се докаже участието на клиента ми в посоченото престъпление. Не е открит пистолет, с който се предполага, че е стрелял. Открити са само проектили от някакво оръжие. Как тези доказателства могат да обосноват вината на Димитров“, каза адвокат Георгиев.
Той допълни, че клиентът му досега не е бил осъждан, живее и се издържа със собствения си труд. Няма опасност да се укрие или да извърши някакво деяние.
„Той ми сподели, че е станал жертва на заплаха за здравето и живота му, за което смятам да подам жалба“, каза още защитникът на Димитров.
В крайна сметка обаче на двамата обвиняеми бе наложена най-строгата мярка за неотклонение „задържане под стража“. Тя може да бъде обжалвана в тридневен срок пред Апелативния съд в Бургас. Евентуалното заседание ще бъде на 24 юни.
Добави коментар